Warszawa: w 2021 roku wymienionych zostało niemal 1400 kopciuchów

Warszawa: w 2021 roku wymienionych zostało niemal 1400 kopciuchów
MŁ/PAP
20.01.2022, o godz. 8:30
czas czytania: około 2 minut
0

W 2021 roku przy wsparciu miasta wymienionych zostało 1396 kotłów C.O., z czego 1074 w zasobie prywatnym. Na ten cel przeznaczono ponad 28 mln złotych, które pochodziły z dotacji - poinformował w środę stołeczny ratusz.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

“Wychodząc naprzeciw prośbom mieszkańców zdecydowaliśmy się w styczniu i na początku lutego przygotować około 350 umów dla mieszkańców” – przekazała dyrektorka koordynatorka ds. Zielonej Warszawy Magdalena Młochowska. “Niemniej jednak dotacje na wymianę kopciuchów pozostają dla nas priorytetem” – dodała.

Ostatni rok na wymianę

Młochowska dodała, że rok 2022 jest ostatnim, w którym należy zlikwidować piece bezklasowe. Tym samym mieszkańcy, którzy złożyli wnioski o dotację na wymianę kotła w ubiegłym roku otrzymają umowy najpóźniej do końca maja, “tak aby mieli odpowiedni czas na realizację inwestycji do końca roku”.

Zarówno liczba zlikwidowanych pieców, jak i kwota wypłacona są dwukrotnie wyższe niż w 2020 roku. W latach 2017-2021 dzięki miejskich środków przeprowadzono wymianę 4310 pieców: 2794 w zasobie prywatnym i 1516 komunalnych.

Na wymianę czeka 7627 bezklasowych kotłów lub palenisk

Ratusz informuje, że na wymianę czeka 7627 bezklasowych kotłów lub palenisk u mieszkańców. Nie wykluczone jednak, że ta liczba zwiększy się po analizie ok. 2 tysięcy budynków wymagających inwentaryzacji. Do końca roku 2022 zostanie zlikwidowanych 479 kotłów komunalnych. Ponadto, w Warszawie jest 3186 kominków niebędących głównym źródłem ogrzewania.

W Biurze Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej jest zarejestrowanych przeszło 1700 wniosków o dotację na wymianę kopciucha w 2022 roku. Z uwagi na wnioski, które zostaną złożone w tym roku, ta liczba prawdopodobnie wzrośnie.

Zatrudnią audytorów energetycznych

Stołeczny ratusz ma też w planach zatrudnienie audytorów energetycznych, którzy będą odpowiedzialni za dotarcie do osób dotkniętych energetycznym ubóstwem. W efekcie ma to pozwolić na przygotowanie wniosku do rządowego programu “Stop Smog”. Program zakłada kompleksowe wsparcie mieszkańców polegające na wymianie kotła, które będzie połączone z termomodernizacją budynku. Maksymalna wysokość wsparcia wyniesie 53 tys. złotych i będzie współfinansowana przez rząd i samorząd.

Niemal 2,5 tys wniosków na instalacje fotowoltaiczne

W 2021 roku złożonych zostało prawie 2,5 tys. wniosków i wypłacono w sumie 1060 dotacji, które przeznaczono na instalację fotowoltaiczne. Kwota wyniosła 12,5 mln złotych.

Od II kwartału br. zostanie wprowadzony nowy sposób rozliczeń nadwyżek prądu wyprodukowanego z instalacji fotowoltaicznych. Biuro Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej w pierwszej kolejności przygotuje umowy dotacyjne na fotowoltaikę – dotyczy to wniosków złożonych od 1 do 6 września 2021 roku, a więc od momentu wyczerpania limitu przeznaczonego na dotację OZE.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024