W miejsce letnich kwiatów ogrodnicy posadzą wrzosy i kapustę ozdobną. Natomiast pelargonie, ZOM rozda mieszkańcom. Są to kwiaty, które odpowiednio przezimowane mogą zakwitnąć także w przyszłym roku. Pelargonie będzie można zabrać z wybranych pętli autobusowych i tramwajowych.
Gdzie i kiedy można odebrać kwiaty?
Jak przezimować pelargonie?
Miejscy ogrodnicy przekazali też kilka informacji, jak przezimować pelargonie. Należy skrócić im wszystkie pędy do 15-20 cm długości, usunąć żółte liście i przekwitłe kwiaty. Zimowa wersja pelargonii to nawet same łodygi. Najdłuższe korzenie trzeba skrócić tak, żeby nie były podwinięte. Rośliny powinny być posadzone pojedynczo w doniczkach lub razem w min. 15-centymetrowych odstępach. Należy użyć ziemi z ogrodu, podłoża kwiatowego albo piasku. Pelargonie powinny stać w jasnym i chłodnym pomieszczeniu, np. w piwnicy, garażu, na klatce. Najlepsza temperatura to 5-10 st. C. Nic się nie stanie, jeżeli na krótko spadnie poniżej 0 st.
Kwiaty należy podlewać sporadycznie, ziemia może nawet przeschnąć. Trzeba jednak uważać, żeby nie uschły łodygi, to one są najważniejszą częścią rośliny. Jeśli to możliwe, w połowie stycznia należy podnieść temperaturę w pomieszczeniu o 3-4 st. C i zacząć podlewać kwiaty intensywniej.
Na początku marca powinny się już pojawić nowe pędy. Około 15 maja, po zakończeniu nocnych przymrozków, można już wystawić pelargonie na powietrze.
Komentarze (0)