17 lutego aktywiści z Warszawy Bez Smogu, Warszawskiego Alarmu Smogowego i Smoga Wawerskiego przekażą władzom stolicy, radnym miejskim i radnym Sejmiku woj. mazowieckiego petycję w sprawie zakazu spalania węgla, pod którą zebrali 8174 podpisów.

W petycji aktywiści zwracają się do Rady Miasta Warszawy o wysłanie postulatu do Sejmiku woj. mazowieckiego o przyjęcie uchwały antysmogowej dla stolicy, zakazującej spalania węgla w gospodarstwach domowych i wprowadzenie zakazu palenia w kominkach, kozach i ogrzewaczach pomieszczeń (niebędących głównym źródłem ogrzewania) w dniach, w których prognozowane stężenie średniodobowej normy zanieczyszczeń pyłu PM10 przekroczy dopuszczalną normę (50 ug/m3).

Dodatkową petycję aktywiści złożą do radnych Sejmiku woj. mazowieckiego o przyjęcie zmian w uchwale antysmogowej uwzględniającej zakaz spalania węgla i ograniczenie spalania drewna.

W czasie happeningu 17 lutego aktywiści przetransportują instalację z modelem ludzkich płuc kilkumetrowej wielkości sprzed budynku Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie na Pl. Bankowy przed urząd miasta. Instalacja stała przez ponad dwa tygodnie przed budynkiem CZD w dzielnicy Wawer. Płuca „oddychały” przepuszczanym przez nie powietrzem i filtrowały zawieszone w nim zanieczyszczenia – jak widać na zdjęciach, biała, przepuszczalna tkanina przybrała już ciemnoszary kolor.

Petycję stołecznych aktywistów można znaleźć tutaj.

Czytaj więcej

Skomentuj