Dokument, o którym mowa jest zbiorem wytycznych do wykorzystania przez miejskich inwestorów w procesie planowania, realizacji, modernizacji i użytkowania budynków. Opracowane propozycje mają zmniejszyć energochłonność i emisyjność miejskich budynków w całym cyklu ich życia. W przyszłości miasto chce zachęcać do jego stosowania również inwestorów prywatnych.
Więcej o Warszawskim Standardzie Zielonego Budynku
Wstępne wytyczne dla zielonego standardu zostały opracowane wspólnie przez przedstawicieli miejskiego Biura Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej oraz Krajowej Agencji Poszanowania Energii, a następnie przedstawione warszawiakom. Pierwszy etap konsultacji odbył się w pierwszej połowie listopada 2021 r., kiedy zorganizowano spotkania informacyjno-konsultacyjne dla mieszkańców. Zgłoszone wówczas uwagi i sugestie zawarto w dokumencie, który w ostatnich dniach 2021 r. udostępniono na stronie konsultacje.um.warszawa.pl(otwiera się w nowej karcie). Każdy mieszkaniec stolicy do 24 stycznia br. może wypełnić odpowiedni formularz i drogą mailową (na adres [email protected]) przesłać swoje spostrzeżenia do spisanych tam wytycznych. Pozwolą one na opracowanie finalnej wersji Warszawskiego Standardu Zielonego Budynku.
Skąd ten pomysł?
Dokument jest istotną inicjatywą, która ma doprowadzić do osiągnięcia założonych przez stolicę celów klimatycznych. Jednocześnie opracowanie jednolitego standardu dla zrównoważonego budownictwa stanowi jedną z wytycznych Warszawskiego Panelu Klimatycznego, przeprowadzonego pod koniec 2020 r. Prezydent Rafał Trzaskowski zobowiązał się zrealizować przyjęte większością głosów rekomendacje, których celem jest zwiększenie efektywności energetycznej Warszawy i udział odnawialnych źródeł energii w bilansie energetycznym miasta.
Komentarze (0)