Warszawskie apteki zaleciły wylanie leków do kanalizacji

Warszawskie apteki zaleciły wylanie leków do kanalizacji
mat
25.01.2019, o godz. 14:27
czas czytania: około 2 minut
0

W ostatnich dniach w stołecznych aptekach nie chciano przyjąć leku w postaci płynnej. Mieszkanka Warszawy, która przyniosła preparat, usłyszała od pracowników dwóch aptek na Woli, że przeterminowane leki w płynie ma wrzucić do domowego kosza albo wylać do kanalizacji.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Justyna Michalak z biura prasowego ratusza w wypowiedzi dla wyborcza.pl podkreśla, że leki to odpady niebezpieczne i nie wolno ich wyrzucać do kanalizacji czy do śmietników razem z odpadami komunalnymi. Mogą bowiem stworzyć zagrożenie chemiczne dla środowiska, wpaść w niepowołane ręce, choćby dzieci, czy stać się pokarmem dla żerujących na wysypiskach zwierząt. Pojemniki w aptekach ustawia miasto Warszawa.

W aptekach odwiedzonych przez mieszkankę Warszawy pojemniki na przeterminowane leki były wystawione w widocznym i dostępnym miejscu. Nie jest wymagana zgoda personelu, by wrzucić tam przeterminowane leki – czytamy na wyborcza.pl. Jednak próba zostawienia farmaceutyków w tym przypadku spotkała się z odmową pracowników apteki.

Przyjmowane są leki w każdej postaci

Taka sytuacja nie powinna mieć miejsca. Tomasz Leleno, rzecznik prasowy Naczelnej Izby Aptekarskiej wyjaśnia, że z tą grupą leków należy postępować w taki sam sposób, jak z innymi przeterminowanymi lekami.

– W tym celu pacjenci mogą skorzystać z dostępnych w niektórych aptekach pojemników, przeznaczonych na leki do utylizacji. W ten sposób zbierane do utylizacji są nie tylko leki w płynie, ale również w innych postaciach (np. tabletek, kapsułek, itp.). Wystawienie w aptece pojemnika na leki przeznaczone do utylizacji oznacza, że pacjent może w nim pozostawić każdy przeterminowany lek, niezależnie od jego postaci – podkreśla Tomasz Leleno.

Farmaceutyki groźne dla organizmów wodnych

Przeterminowane leki powinny trafiać więc do specjalnych pojemników, a nie do kosza czy do kanalizacji, ponieważ konwencjonalne oczyszczalnie ścieków nie radzą sobie z usuwaniem farmaceutyków ze ścieków. Prowadzi to do przedostania się tych substancji do wód powierzchniowych co stanowi poważne zagrożenie dla ekosystemów wodnych i organizmów w nich żyjących. W środowisku udokumentowano obecność pozostałości farmaceutyków właściwie z wszystkich grup terapeutycznych.

– Jednym z najczęściej wykrywanych pozostałości farmaceutyków, permanentnie uwalnianym do wód powierzchniowych wraz ze ściekami oczyszczonymi jest Diklofenak (lek przeciwzapalnych). Związek ten znacznie obniża stężenie hematokrytu i wywołuje zmiany histopatologiczne w skrzelach, nerkach i wątrobie ryb łososiowych. Leki poprzez sorpcję przez małe organizmy mogą przedostawać się do łańcucha pokarmowego, kumulować się w organizmach ryb (np. leki cytostatyczne zawierające platynę, substancje cieniujące zawierające gadolin). Obserwowane w ostatnich latach zjawisko feminizacji płazów i ryb spowodowane jest zaburzeniem równowagi hormonalnej poprzez obecne w wodzie zanieczyszczenia związkami endokrynnymi – wymienia dr hab. Katarzyna Styszko z AGH w Krakowie.

Natomiast obecność małych, ale stałych ilości antybiotyków może działać jak mikroszczepionka. – Istnieją badania potwierdzające systematyczny wzrost liczby szczepów bakterii opornych na antybiotyki – ostrzega dr hab. Styszko.

Więcej na ten temat w miesięczniku “Wodociągi-Kanalizacja”

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024