PILNE!

Z informacji o wyniku naboru na stanowisko Głównego Inspektora Ochrony Środowiska opublikowanej na stronie KPRM wynika, iż nowym GIOŚ zostanie Joanna Piekutowska

Warszawskie władze zakładają wodne kurtyny

Warszawskie władze zakładają wodne kurtyny
R.G.
04.08.2022, o godz. 15:12
czas czytania: około 2 minut
0

Wodne kurtyny w centrum miasta i bramki w dzielnicach, a także beczkowozy z kranówką przynieść mają ulgę ludziom i zwierzętom w czasie największego upału. To rozwiązane znane w wielu europejskich miastach o gorącej i wyostrzającej się letniej aurze.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Na mocy decyzji Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy, w ośmiu punktach w centrum stolicy ustawiono kurtyny wodne. Ich zadaniem jest schładzanie oraz nawilżanie powietrza w najbardziej gorące dni.

Mają przynosić ulgę

Kurtyny Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji ustawione są na placu Zamkowym, Krakowskim Przedmieściu przy pomniku Mikołaja Kopernika, pl. Trzech Krzyży w okolicy pomnika Wincentego Witosa, pl. Konstytucji od strony ul. Waryńskiego, ul. Floriańskiej przy Bazylice Św. Floriana, Płycie Desantu – Bulwar Flotylli Wiślanej, Nowym Świecie przy ul. Smolnej i na skwerze Hoovera.

20 wodnych bramek w dzielnicach

Ponadto, do dyspozycji urzędów dzielnic, oddano 20 sztuk bramek wodnych przekazanych przez MPWiK, które, zgodnie z bieżącymi potrzebami, są przez pracowników urzędów uruchamiane i wyłączane.

– Urządzenia te nie działają codziennie, a ich rozstawianie zależy od warunków pogodowych. Każdorazowo decyzję o ich rozstawieniu podejmuje Urząd Miasta Stołecznego  Warszawy, a działają one jedynie w godzinach, w których słońce i szczególnie wysoka temperatura najbardziej doskwierają mieszkańcom, czyli od godzin przedpołudniowych. Natomiast po godzinach temperaturowego szczytu są one wyłączane, demontowane i zabierane przez pracowników spółki – wyjaśnia rzecznik Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Marek Smółka.

Kurtyny a kampanie oszczędzania wody

Rzecznik zastrzega przy okazji, że ustawianie kurtyn, w ocenie warszawskiego magistratu nie stoi w sprzeczności z kampaniami prowadzonymi przez Miasto Stołeczne Warszawa oraz MPWiK zachęcającymi do racjonalnego korzystania z wody,

– Jest tak ponieważ tego rodzaju działania mają charakter doraźny i podyktowane są troską o zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców, a także osób odwiedzających stolicę, które, bez względu na upał, muszą przebywać w miejscach publicznych.  Natomiast ich organizmy czasem natychmiast potrzebują schłodzenia. W takiej sytuacji postawienie kurtyn stanowi prawdziwe i szybkie wsparcie – podkreśla rzecznik Smółka.

Pomoc także dla zwierząt

Podobnie rzecz się ma ze zwierzętami, o których nawodnieniu i schłodzeniu także należy pamiętać.

– Przy tej okazji wskazujemy też, że ten sposób niesienia ulgi ludziom i zwierzętom stosowany jest również w innych krajach. Podkreślamy, że są to działania sezonowe, krótkotrwałe i nie wpływają zasadniczo na ciągłość dostaw wody dla aglomeracji. Natomiast kampanie realizowane przez MPWiK czy przez Ratusz, odnoszące się do tematu szacunku do wody mają długofalowy charakter, a ich celem jest wyrabianie w mieszkańcach dobrych nawyków szanowania wody. Dodam, że kampanie te już przynoszą pozytywne i długotrwałe efekty – akcentuje rzecznik MPWiK.

Dodaje, że podobną funkcję wsparcia pełnią też beczkowozy z warszawską kranówką, które miejska „komunalka” wystawia na potrzeby miasta i jego mieszkańców, a które mają służyć zdrowiu i bezpieczeństwa ludzi i zwierząt.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

DSK BIOODPADY 2024 [AD1d ODPADY] 16.01-27.02.24

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024