Reklama

AD1A FAMAK [29.05-30.06.24]

Water City INDEX 2021. Znamy wyniki

Water City INDEX 2021. Znamy wyniki
PU
26.10.2021, o godz. 17:17
czas czytania: około 4 minut
0

To już trzecia odsłona popularnego rankingu miast, w którym ocenia się rozwój metropolii, dużych i średnich miast w Polsce pod względem efektywności gospodarowania zasobami wody. Indeks jest efektem współpracy naukowców Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, ekspertów Fundacji Gospodarki i Administracji Publicznej oraz firmy Arcadis. Wyniki „Water City INDEX 2021. Ranking efektywności wykorzystania zasobów wody w polskich miastach” ogłoszone zostały podczas Kongresu „ECONOMY OF A WATER CITY. MIASTO – WODA – JAKOŚĆ ŻYCIA”, który odbył się we Wrocławiu w dniach 25-26 października 2021 r.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Indeks jest pierwszą i jak dotąd jedyną publikacją dostępną na polskim rynku, która tak szeroko definiuje mocne i słabe strony, oraz potrzeby i wyzwania w zakresie zarządzania „niebieską infrastrukturą” w naszych miastach. Ranking Water City INDEX powstał z myślą o władzach miast, przedstawicielach społeczności lokalnej, przedsiębiorcach, organizacjach pozarządowych, instytucjach publicznych oraz wszystkich innych podmiotach zaangażowanych w sprawy ochrony zasobów wody, ale również i o mieszkańcach. Liczby tworzące ranking doskonale obrazują, w jaki sposób miasta żyją z wodą na co dzień.

Źródło informacji

Z roku na rok autorzy rankingu wyciągają coraz ciekawsze wnioski oraz szczegółowo opisują, jak zmieniają się nasze relacje wodno-miejskie. Co więcej, wyniki rankingu stanowią cenne źródło informacji dla samorządów lokalnych na różnych etapach kształtowania i realizacji lokalnej polityki wodnej. Dlatego z jeszcze większą radością i dumą eksperci prezentują każdą kolejną edycję Water City INDEX.

Można powiedzieć, że woda jest takim zasobem, którego pożytkowanie powinno być także skogenerowane z gospodarowaniem innych zasobów. Systemy wodociągowo-kanalizacyjne nie muszą jedynie pobierać energii, mogą również służyć jej wytwarzaniu, co możemy już obserwować w kilku miejscach na świecie. Kogeneracja nie musi dotyczyć relacji woda-energia, ale może dotyczyć ochrony środowiska, ochrony zdrowia czy podnoszenia jakości życia. Tak więc miejska polityka wodna nie dotyczy jedynie zapobiegania kryzysom wodnym, ale powinna polegać na takich działaniach, które pozwolą produktywnie ten zasób wykorzystywać. Ranking Water City INDEX 2021 stanowi zaczyn do intelektualnej dyskusji i powinien być pierwszym krokiem dla samorządów miejskich w zakresie autorefleksji i wdrażania działań stymulujących miejską politykę wodną – mówi prof. dr hab. Jerzy Hausner.

– Dążymy do realizacji celów zrównoważonego rozwoju oraz do zwiększenia odporności klimatycznej. Niestety bez dbania o wodę te cele nigdy nie zostaną osiągnięte, a zmiany klimatu będą nas dotkliwie dotykać. Water City INDEX należy traktować jako wstępną diagnozę na temat problemów wodnych, z którymi mamy do czynienia w polskich miastach. Co ważne, ranking ma za zadanie nie tylko porównywanie miast w kontekście gospodarki wodnej, ale przede wszystkim pokazanie ich mocnych stron oraz zachęcanie do dzielenia się wiedzą i doświadczeniem z innymi. Jest również zaczynem do prowadzenia pogłębionych, indywidualnych analiz we współpracy z miastami. Chcielibyśmy, żeby ranking Water City INDEX 2021 był kontynuacją dyskusji zarówno o problemach, jak i szansach dla wodnych miast. Dlatego zachęcam Państwa do zapoznania się z naszym opracowaniem oraz do dyskusji na ważne tematy, wodne tematy – podkreśla Jarosław Miziołek, Prezes Zarządu w Arcadis.

Wyniki rankingu Water City Index 2021

Ranking 2021, podobnie jak zeszłoroczny, klasyfikuje oddzielnie metropolie (8 miast), miasta na prawach powiatu (58) oraz miasta niebędące miastami na prawach powiatu, posiadających co najmniej 20 tys. mieszkańców (152). Autorzy raportu poddali „wodnej” analizie w sumie 218 polskich miast w ramach 4 obszarów oraz 15 kategorii oceny:

  • życie (woda pitna, woda brunatna, utrzymanie infrastruktury);
  • kultura i mieszkańcy (waterfront, błękitna i zielona infrastruktura, harmonijna przestrzeń miejska);
  • zagrożenie (powódź, niedobór – susza, zagrożenia sektorowe, wody opadowe, aktywność samorządu);
  • gospodarka i biznes (woda dla przemysłu, woda dla energii, atrakcyjność biznesowa, transport wodny).

Na podstawie wyników oceny obszarów i kategorii wyłonione zostały trzy najlepsze miasta w każdym z rankingów głównych. A oto zwycięzcy rankingu Water City INDEX 2021:

Ranking główny dla metropolii

I miejsce GDAŃSK

II miejsce KRAKÓW

III miejsce WROCŁAW

Ranking główny dla miast na prawach powiatu

I miejsce GLIWICE

II miejsce GORZÓW WIELKOPOLSKI

III miejsce ŚWINOUJŚCIE

Ranking główny dla miast średniej wielkości

I miejsce AUGUSTÓW

II miejsce LUBLINIEC

III miejsce ŻYWIEC

Ranking WCI do pobrania

 https://oees.pl/water-city-index-2021/

Zwycięzcy poprzednich edycji

Autorzy rankingu Water City Index

Za realizację Water City INDEX odpowiedzialni są pracownicy naukowi Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, eksperci firmy Arcadis oraz Fundacji Gospodarki i Administracji Publicznej. Oto oni:

  • dr hab. Jerzy Hausner, Przewodniczący Rady Programowej Open Eyes Economy Summit, Fundacja Gospodarki i Administracji Publicznej;
  • dr Michał Kudłacz, Katedra Polityk Publicznych, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, ekspert OEES;
  • dr Jakub Głowacki, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie;
  • Krzysztof Kutek, Dyrektor Pionu Wody w Arcadis;
  • Marcin Ćmielewski, Specjalista ds. Gospodarki Wodnej w Arcadis;
  • dr inż. Klara Ramm, ekspert, project manager w Izbie Gospodarczej „Wodociągi Polskie”.

Do współpracy zapraszani są ponadto eksperci Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie”, Uniwersytetu Warszawskiego oraz dziennikarze branżowych mediów.

Patroni medialni Water City Index 2021

źródło: Arcadis

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024