Reklama

AD1A STIHL [01.05-24.05.2024]

Ważny etap budowy nowego kotła gazowego w Katowicach

Ważny etap budowy nowego kotła gazowego w Katowicach
dom
30.06.2022, o godz. 13:25
czas czytania: około 2 minut
0

TAURON zakończył roboty związane z przygotowaniem terenu pod budowę nowego kotła gazowego o mocy 140 MWt w elektrociepłowni w Katowicach. Aktualnie pracuje nad projektami wykonawczymi. Przekazanie obiektu do eksploatacji planowane jest na grudzień 2023 r. Wartość inwestycji to ponad 109 mln zł.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B KUBOTA [17.05-16.06.24]

TAURON rozpoczął roboty związane z fundamentami kotła i fundamentami budynku nawy elektrycznej. Do końca roku prowadzone będą głównie roboty żelbetowe.

– Inwestycje zaplanowane w elektrociepłowniach w Katowicach wpisuje się w założenia naszej nowej strategii, która zakłada utrzymanie pozycji wiodącego dostawcy ciepła sieciowego w południowej części kraju, poprzez pozyskiwanie nowych klientów, zdecydowaną dekarbonizację miksu wytwórczego. Udział węgla do 2030 r. w miksie wytwórczym segmentu ciepłowniczego spadnie z 64 do 10 proc. – mówi Paweł Szczeszek, prezes Grupy TAURON. – Realizacja inwestycji umożliwi rozwój rynku ciepła na terenie Katowic, ze szczególnym uwzględnieniem południowych dzielnic miasta.

Bezpieczeństwo dostaw ciepła

Inwestycje zwiększą również bezpieczeństwo dostaw ciepła, a dzięki zastosowanym technologiom poprawią jakość powietrza w mieście. Nowy wodny kocioł gazowy o mocy 140 MWt o nowoczesnej konstrukcji, będzie wykonany w technologii ścian szczelnych i zostanie wyposażony w nowoczesne, niskoemisyjne systemy spalania, które zapewniają bardzo niski poziom zanieczyszczeń.

– Umożliwienie potencjalnym nowym odbiorcom dostępu do systemu ciepłowniczego jest odpowiedzią na potrzeby rynku i pozwoli nam na pozyskanie nowych klientów, Zakładamy, że dzięki temu TAURON Ciepło będzie na tych obszarach dostawcą pierwszego wyboru w zakresie ciepła sieciowego – wyjaśnia Marcin Staniszewski, prezes zarządu TAURON Ciepło.

Likwidacja indywidualnych pieców węglowych

W ciągu najbliższych dwóch lat TAURON chce powiększyć swoją sieć ciepłowniczą i zwiększyć moc cieplna o około 110 MW. Przyłączenia w ramach likwidacji indywidualnych pieców węglowych stanowią już teraz ok. 20 proc. zaplanowanych przyłączeń, pozostałe to nowe inwestycje, głównie mieszkaniowe.

W ciągu ośmiu lat TAURON planuje rozbudowę sieci i nowe przyłączenia o łącznej mocy prawie 450 MWt, co odpowiada przyłączeniu do sieci ok. 100 tys. gospodarstw domowych.

#Weź nie smoguj #Weź oddychaj

Ciepło sieciowe jest istotnym narzędziem w walce ze smogiem w polskich miastach. Spaliny pochodzące z elektrociepłowni poddawane są oczyszczaniu w elektrofiltrach, których sprawność wynosi 99,9 proc. Rozbudowa sieci ciepłowniczej w aglomeracji śląsko-zagłębiowskiej ma znaczący wpływ na ograniczenie smogu w regionie.

Systematyczny rozwój sieci ciepłowniczej, zastępowanie ciepłem sieciowym indywidualnych pieców węglowych, które w okresie zimowym są głównym źródłem smogu, sprawia że mieszkańcy aglomeracji śląsko-dąbrowskiej oddychają czystszym powietrzem.

TAURON Ciepło systematycznie rozwija sieć ciepłowniczą w aglomeracji, umożliwiając dostęp do ciepła sieciowego coraz większej liczbie mieszkańców regionu. Każdy kolejny budynek przyłączony do sieci ciepłowniczej oznacza mniej indywidualnych pieców i czynnych kominów w mieście.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

baner poziomy MAGAZYNOWANIE ODPADÓW webinarium 27 maja [06.05-27.05.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024