WCR: środki pomocowe w rozbudowie instalacji komunalnych

WCR: środki pomocowe w rozbudowie instalacji komunalnych
Błażej Linowski
28.04.2023, o godz. 8:36
czas czytania: około 2 minut
0

W Wielkopolskim Centrum Recyklingu niedługo dobiegnie końca duża rozbudowa, której całkowity koszt wyniesie blisko 110 mln złotych. 

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Jest to ogromny nakład zarówno finansowy, jak i czasochłonny. Tak dużej inwestycji nie udałoby się zrealizować, gdyby nie możliwość pozyskiwania dofinansowań ze środków zewnętrznych, takich jak dotacje z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Równanie do najlepszych

Instalacje Komunalne, zobligowane są do przestrzegania restrykcyjnych przepisów nakładanych przez dyrektywy Unii Europejskiej. Dostosowywanie instalacji do konkluzji BAT, aby stosowane techniki przetwarzania odpadów komunalnych były jak najlepsze, a także podejmowanie działań związanych z wdrażaniem takich rozwiązań, aby osiągać wymagane poziomy odzysku i recyklingu to działania niezbędne do prawidłowego funkcjonowania systemu gospodarki odpadami.

Wielkopolskie Centrum Recyklingu, na przestrzeni dwudziestu lat, przeszło ogromną transformację. W 2003 był tylko niewielkim zakładem, w którym prawie 100 % strumienia odpadów oddawano do składowania. Obecnie WCR jest jednym z nowocześniejszych instalacji komunalnych, stosowane zaawansowane i wysoko wyspecjalizowane technologie powodują, że znacząca większość strumienia odpadów poddawana jest dalszemu przetworzeniu i recyklingowi, a z odpadów powstają nowe produkty, takie jak biogaz, naturalny polepszacz gleb „Terrawit”, kruszywo oraz stłuczka szklana.

Pomoc w inwestycji

Inwestycje w rozwój instalacji, które często związane są z dostosowywaniem się do obowiązujących przepisów prawa, a także do zmian w sposobie przetwarzania odpadów niosą ze sobą niejednokrotnie ponoszenie olbrzymich kosztów związanych z modernizacją istniejących urządzeń, czy budowania nowych elementów wchodzących w skład instalacji komunalnej.

Instalacje komunalne nie są w tym wypadku skazane same na siebie. W 2021 roku podpisana została umowa na rozbudowę WCR w ramach projektu „Rozbudowa Zakładu Zagospodarowania Odpadów Jarocin – Wielkopolskie Centrum Recyklingu”. Na inwestycję udało się spółce uzyskać dofinansowanie z NFOŚiGW w wysokości blisko 50 mln złotych. Dzięki rozbudowie powstały m.in. nowy plac do przerobu odpadów budowlanych, plac do przetwarzania odpadów biodegradowalnych, drugi zespół kogeneracyjny wraz z instalacją doczyszczania biogazu oraz obecnie na końcowym etapie budowy – drugi fermenter oraz tunele kompostowe wraz ze zbiornikiem do nawozu płynnego.

To nie jedyny raz, kiedy Wielkopolskie Centrum Recyklingu korzystało ze środków zewnętrznych. Pierwsza duża rozbudowa, która miała miejsce w latach 2014 – 2015 również została dofinansowana, tym razem ze środków unijnych z Funduszu Spójności w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko, a wartość dofinansowania wyniosła wówczas ponad 85 mln złotych.

Możliwości korzystania z pomocy finansowania ze środków zewnętrznych, jest bardzo dużo. I dotyczą one wielu sfer związanych z ochroną środowiska, w tym  z kierunkami związanymi z gospodarką odpadami. Niestety, przy tak dynamicznie zmieniających się przepisach prawa, często dostosowanie istniejącej infrastruktury maszynowej w instalacjach komunalnych powoduje ogromne nakłady finansowe. Przy rozbudowie, czy też modernizacji instalacji, warto brać pod uwagę możliwość zawnioskowania o pozyskanie środków zewnętrznych.

 

 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024