Węgierski migdałowiec został Europejskim Drzewem Roku 2019

Węgierski migdałowiec został Europejskim Drzewem Roku 2019
dom
21.03.2019, o godz. 8:09
czas czytania: około 2 minut
0

Zwycięzcą tegorocznego konkursu Europejskie Drzewo Roku zostało węgierskie drzewo migdałowe ze Śnieżnego Wzgórza w Peczu. Polskie klęczące drzewo z Krasnegostawu w woj. lubelskim, zwycięzca konkursu Klubu Gaja Drzewo Roku 2018 zajęło 6. miejsce. Wyniki europejskiego plebiscytu zostały ogłoszone podczas ceremonii rozdania nagród w Parlamencie Europejskim w Brukseli.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

W lutym tego roku mieszkańcy 15 europejskich krajów głosowali na swoje ulubione drzewa ubiegające się o tytuł Europejskiego Drzewa Roku 2019. Podczas głosowania oddano ponad 300 tys. ważnych głosów. W plebiscycie zwyciężyło drzewo migdałowe ze Śnieżnego Wzgórza w Peczu na Węgrzech, zdobywając 45 132 głosy internautów. Drugie miejsce zajął dąb Abramtsewo z Federacji Rosyjskiej (39 538 głosów), trzeci na podium stanął dąb ostrolistny z Monte Barbeiro w Portugalii (32 630 głosów). Polskie klęczące drzewo z Krasnegostawu, zdobyło 16 856 głosów internautów i zajęło 6. miejsce.

Zwycięskie 135-letnie drzewo migdałowe rośnie przed kościołem Matki Bożej Śnieżnej w mieście Pecz na Węgrzech. Jego kwitnienie było dla mieszkańców i odwiedzających to miejsce symbolem wiecznej odnowy. Przedstawiciele laureata otrzymali unikatowe drewniane trofeum, które każdego roku przechodzi od zwycięzcy do zwycięzcy. Zaprojektował i wykonał je czeski artysta Martin Patřičný. Statuetka waży 4 kg i ma 70 cm długości. Wykonana jest z różnych gatunków drewna reprezentujących europejską różnorodność drzew. W 2017 r. powędrowała do polskiego dębu Józef z Wiśniowej w woj. podkarpackim.

– W tym konkursie świętujemy drzewa, które nie tylko pomagają nam zrekompensować naszą produkcję CO2, ale są również symbolem trwałych i emocjonalnych relacji między ludźmi a naturą – podkreślił Pavel Poc, poseł do Parlamentu Europejskiego i wieloletni ambasador konkursu.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024