Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Wernisaż wystawy o polskich lasach w Parlamencie Europejskim

Wernisaż wystawy o polskich lasach w Parlamencie Europejskim
Bartłomiej Leśniewski
01.09.2022, o godz. 10:03
czas czytania: około 2 minut
1

Wystawa poświęcona ochronie lasów i bioróżnorodności w Polsce została otwarta w środę w Parlamencie Europejskim w Brukseli. Polscy leśnicy dbają o lasy, wnosząc istotny wkład w leśnictwo europejskie – mówił na inauguracji wystawy wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

Wystawa “Od stu lat służymy lasom i ludziom” powstała z inicjatywy wiceministra Siarki, pełnomocnika rządu ds. leśnictwa i łowiectwa. Ukazuje pracę, jaka wykonywana jest przez Lasy Państwowe w celu ochrony bioróżnorodności w Europie Środkowej. Na planszach przedstawiono najważniejsze kwestie i zagadnienia związane z dorobkiem tej polskiej instytucji.

Własność państwowa

Siarka podkreślił, że Polska jako jedno z nielicznych państw w Europie poszczycić się może tym, że prawie 80 proc. jej lasów stanowi własność publiczną, zarządzaną przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe, a uroda polskich lasów jest doceniana w Europie i na świecie.

– Wystawa dokładnie pokazuje, jak polscy leśnicy dbają o lasy, wnosząc istotny wkład w leśnictwo europejskie. Działalność leśników przyczyniła się do zwiększenia lesistości kraju, która obecnie wynosi blisko 30 proc., a tym samym przyczyniła się do zwiększenia lesistości Unii Europejskiej. Rocznie sadzimy 500 milionów drzew – powiedział.

Bioróżnorodność

Europosłanka Beata Kempa (PiS) mówiła na inauguracji wystawy, że w XVI wieku rozporządzeniem królewskim w Polsce zorganizowano ochronę ginącego wtedy gatunku tura. Był to pierwszy w Europie zorganizowany, systematyczny i monitorowany system ochrony fauny.

– Tradycje ochrony przyrody w naszym kraju przetrwały wieki. Dzisiaj ochrona bioróżnorodności w Polsce jest zorganizowana i zinstytucjonalizowana. Na jej czele stoją Lasy Państwowe, które nie tylko chronią, lecz również rozwijają bazę leśną i środowiskową w Polsce, zarządzając terenem obejmującym prawie 1/3 obszaru Polski. (…) Dlatego cele polityki unijnej powinny wykorzystywać doświadczenie takich państw jak Polska, a nie promować rozwiązania idące w kontrze do funkcji gospodarczej lasów – powiedziała posłanka Kempa.

Kempa dodała, że wystawa organizowana jest w czasie, kiedy kształtowana jest nowa europejska polityka bioróżnorodności.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (1)


hipokryzja

Komentarz #199837 dodany 2022-09-01 11:54:26

Unia nie atakuje Polskich lasów z przyczyn zaniku bioróżnorodności bo wzrosła o 100% nie mówiąc o zwiększeniu lesistości tylko z ekonomicznych. Jak są zasoby duże to trzeba je zmarnować żeby się nie rozwijała gospodarka PL.

Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024