Na podstawie zawartej umowy Ørsted przekaże ŁIK materiał badawczy, a więc próbki zużytych łopat morskich turbin wiatrowych, które ten wykorzysta do prowadzenia rozpoczętych w 2022 r. badań nad gospodarką obiegu zamkniętego morskich turbin wiatrowych.
Cyrkularne zagospodarowanie odpadów
Ørsted wraz z PGE Polską Grupą Energetyczną rozwija obecnie morską farmę wiatrową Baltica o mocy 2,5 GW w polskiej części Morza Bałtyckiego. W ramach projektu badawczego „Zielona, Niskoemisyjna Gospodarka” oraz programu „Morska Energetyka Wiatrowa” ŁIK prowadzi prace nad recyklingiem łopat turbin wiatrowych. Projekt jest realizacją idei zrównoważonego rozwoju.
– W 2022 roku rozpoczęliśmy projekt badawczy mający na celu opracowanie metody cyrkularnego zagospodarowania odpadów powstałych z poeksploatacyjnych łopat turbin wiatrowych. Obecnie łopaty są utylizowane poprzez spalanie z emisją toksyn lub składowanie. Oba te sposoby mają szkodliwy wpływ na środowisko i nie są w żaden sposób opłacalne – powiedział Sebastian Wydra, dyrektor generalny ŁIK.
Łopaty w projekcie badawczym
Projekt realizowany w ŁIK koncentruje się na metodzie bezodpadowego recyklingu łopat oraz zagospodarowaniu surowca wtórnego do produkcji produktów usługowych i wyposażenia dla jednostek nowo budowanych lub jednostek będących w eksploatacji. W 2021 roku firma Ørsted ogłosiła, że żadna zużyta łopata turbiny wiatrowej nie trafi na składowisko, ale zostanie ponownie wykorzystana lub poddana recyklingowi. Obecnie przedsiębiorstwo odzyskuje 95% materiałów z turbin wycofanych z eksploatacji.
Źródło: offshorewind.biz
Komentarze (0)