Reklama

ad1a KUBOTA [03.03-02.04.25]

Wiceprzewodniczący KE: produkcja bezemisyjnej energii stała się w UE koniecznością strategiczną.

Wiceprzewodniczący KE: produkcja bezemisyjnej energii stała się w UE koniecznością strategiczną.
MŁ/PAP
07.02.2025, o godz. 8:56
czas czytania: około 2 minut
0

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej ds. dobrobytu i strategii przemysłowej Stéphane Séjourné powiedział w Gdańsku, że od rozpoczęcia wojny na Ukrainie bezemisyjność i produkcja bezemisyjnej energii w Europie stała się stała się koniecznością strategiczną.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B Kubota [04.03-31.03.25]

W zakładach Grupy Przemysłowej Baltic na wyspie Ostrów w Gdańsku odbyła się w czwartek konferencja prasowa z udziałem wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej ds. dobrobytu i strategii przemysłowej Stéphane Séjourné, minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz oraz prezesa Grupy Przemysłowej Baltic Adama Kowalskiego.Wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej ds. dobrobytu i strategii przemysłowej gościł w Grupie Przemysłowej Baltic, gdzie rozmawiał m.in. na temat potencjału i dalszego rozwoju sektora morskiej energetyki wiatrowej w Polsce i Unii Europejskiej przy zaangażowaniu polskich firm.
Stéphane Séjourné powiedział, że przyjechał do Gdańska z “pewnym przekazem” i również inny przekaz dotarł do niego i postara się na poziomie KE wspierać ten sektor, bo rozumie jaka jest jego waga.


 

“26 lutego przedstawimy kolejny projekt związany z naszymi działaniami po rozmowach na poziomie ministerialnym” – stwierdził Séjourné i dodał, że udał się w objazd po Europie; był m.in. w Niemczech ws. przemysłu motoryzacyjnego i innych krajach, gdzie przyglądano się przemysłowi stalowemu.

Będą nowe propozycje w kontekście energii bezemisyjnej 

Zapowiedział też, że wróci do Polski z pewną serią propozycji, które uda się wykorzystać dla energii bezemisyjnej “Od rozpoczęcia wojny na Ukrainie bezemisyjność i produkcja bezemisyjnej energii w Europie stała się dla nas koniecznością strategiczną, ponieważ energię w Europie musimy produkować” – podkreślił Séjourné i dodał, że co roku wydajemy 600 mld euro, żeby kupować źródła energii emisyjne spoza Europy, i które wpływają negatywnie na bilans handlowy UE.

Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz powiedziała, że podczas wizyty w Grupie Przemysłowej Baltic miała możliwość zapoznać się wraz komisarzem KE z realizowanymi projektami dotyczącymi transformacji energetycznej.

Dziesiątki miliardów złotych na transformację energetyczną

“U źródeł wielu tych projektów, w tym tego który w Gdańsku mogliśmy oglądać, są fundusze europejskie” – mówiła Pełczyńska-Nałęcz i podkreśliła, że w Polsce mamy bardzo dużo środków europejskich na transformację energetyczną. “To są dziesiątki miliardów złotych. To są miliardy euro” – powiedziała minister i dodała, że bardzo ważne jest aby jak najwięcej tych środków zostało w Europie i Polsce.

Podkreśliła, że gdańska fabryka nie mogłaby powstać m.in. gdyby nie “mądry protekcjonizm” i cła ustanowione przez UE wobec konkurentów z Chin.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ad1a forum komunikacji [26.02-14.04.25]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 webinar KONTROLE SAMORZĄDY 2025 [20.03-28.04.25]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad1d OPAKOWANIA webinar EIR [03.03-30.03.25]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2025