Wiceszef MRiT: współpraca w dziedzinie efektywności energetycznej i OZE służy proekologicznym zmianom w gospodarkach OBWE

Wiceszef MRiT: współpraca w dziedzinie efektywności energetycznej i OZE służy proekologicznym zmianom w gospodarkach OBWE
PAP/jw
15.02.2022, o godz. 9:22
czas czytania: około 3 minut
0

Zacieśnianie współpracy w dziedzinie efektywności energetycznej i odnawialnych źródeł energii służy proekologicznym zmianom w gospodarce krajów OBWE - mówił wiceminister rozwoju i technologii Mariusz Golecki podczas wiedeńskiego Forum Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE).

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Wiceminister rozwoju i technologii Mariusz Golecki uczestniczył w poniedziałek w wiedeńskim Forum Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE).

Kierunki rozwoju dla państw OBWE

Jak przekazało Ministerstwo Rozwoju i Technologii, głównym celem konferencji było uzgodnienie kierunków rozwoju dla państw OBWE, które po ich opracowaniu w formie decyzji, zostaną przyjęte przez organizację podczas polskiej prezydencji w 2022 roku. Dotyczą one przede wszystkim wspierania trwałej odbudowy gospodarek po pandemii Covid-19 i wzrostu gospodarczego, poprzez promowanie inwestycji, dobrego zarządzania i walki z korupcją, ułatwień w handlu i transporcie, przedsiębiorczości i rozwoju biznesu.

Kolejny priorytet, który szczególnie podkreślał podczas wystąpienia wiceminister Golecki, to wzmacnianie rozwoju kapitału ludzkiego, jako sposobu stymulowania zatrudnienia, konkurencyjności i aktywizacji społecznej. “Dostrzegamy kluczową rolę podstawowych polityk strukturalnych, które zapewniają optymalną alokację czynników produkcji, wspierają konkurencję na rynkach i dostęp do kapitału, podnoszą kwalifikacje pracowników, a także tworzą odpowiednie warunki do prowadzenia firm, wspierając procesy cyfryzacji” – mówił wiceminister.

Promocja innowacji cyfrowych i technologicznych

Podczas rozmów w Wiedniu poruszano także kwestię promocji innowacji cyfrowych i technologicznych, ze szczególnym uwzględnieniem ochrony środowiska i zrównoważonego wykorzystania zasobów naturalnych. “Zacieśnianie współpracy w dziedzinie efektywności energetycznej i odnawialnych źródeł energii służy proekologicznym zmianom w gospodarce krajów OBWE” – zauważył wiceminister. “Należy jednak pamiętać, że konkretne zalecenia powinny wynikać ze specyficznych warunków krajowych i doświadczeń pandemicznych. Dzięki takiej elastyczności polityki będziemy w stanie reagować na zmieniające się warunki i zapewnić stabilizację dla dalszego rozwoju” – dodał.

Wymiar ekonomiczno-środowiskowy był przedmiotem szczególnej uwagi Goleckiego również podczas rozmów bilateralnych z Florianem Frauscherem, szefem sekcji ds. lokalizacji przedsiębiorstw, innowacji i internacjonalizacji z ministerstwa cyfryzacji i biznesu Republiki Austrii. “Austria jest ważnym partnerem handlowym Polski i – co warto podkreślić – ma bardzo duży potencjał inwestycyjny” – podkreślił Golecki.

Strategia Produktywności 2030

Wiceminister spotkał się również w Wiedniu z Karlheinzem Kopfem, sekretarzem generalnym Austriackiej Federalnej Izby Gospodarczej, by poruszyć podczas rozmowy m.in. temat Strategii Produktywności 2030.

Wyjaśniał, że w Strategii zaprojektowano działania nakierowane na stworzenie nowoczesnej gospodarki opartej na wiedzy i innowacyjnych technologiach cyfrowych. “Chcemy pomóc przedsiębiorcom w przesuwaniu się w górę łańcuchów produkcji” – zaznaczył. Dodał, że drogą do tego jest przejście do bardziej zaawansowanych zadań i wytwarzanie bardziej złożonych produktów. “Firmy, które korzystają z możliwości, jakie daje im cyfryzacja produkcji, uzyskują wymierne korzyści ekonomiczne. Dlatego chcemy wspierać przedsiębiorców w tej transformacji” – przekonywał. “Za sprawą Strategii Produktywności przedsiębiorcy zyskają bezpośrednie wsparcie finansowe w transformacji cyfrowej, np. przy zakupie robotów lub szkoleniu pracowników, ale także skorzystają z rozwijającego się ekosystemu, obejmującego, m. in. edukację cyfrową, dostęp do danych, działalność klastrów przemysłowych i instytucji otoczenia biznesu” – powiedział Golecki, który jest odpowiedzialny za wdrożenie Strategii.

Forum Ekonomiczno-Środowiskowe, według MRiT, to najważniejsze wydarzenie II wymiaru bezpieczeństwa OBWE. Spotkanie w Wiedniu poświęcone było głównie aspektom związanym z wymiarem gospodarczym odbudowy post-pandemicznej i zagadnieniom dotyczącym handlu, transportu, inwestycji i wsparcia finansowego, a także kwestiom o charakterze gospodarczym, mających związek z przeciwdziałaniem skutkom pandemii COVID. Druga konferencja w ramach Forum odbędzie się w maju w Łodzi i poświęcona będzie w głównej mierze kwestiom środowiskowym, technologicznym oraz transformacji energetycznej, a trzecia, podsumowująca, w Pradze we wrześniu br.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024