We wtorek w związku z częściowym zalaniem wsi Młynarze (gm. Zabrodzie) zebrał się powiatowy zespół zarządzania kryzysowego, w którym uczestniczyli m.in. wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz, wojewoda mazowiecki Mariusz Frankowski i strażacy.
Mazowieckie. Wysoki poziom Bugu spowodował częściowe zalanie wsi Młynarze
“Obecnie wieś nie wymaga ewakuacji, dostęp do niej jest jednak ograniczony. Część mieszkańców przeniosła się na razie do swoich najbliższych. Dziś rozmawiałem z jedną z rodzin, których budynek jest zalany, wokół jest woda, trudny dostęp do obiektu. Zalanych jest wiele budynków letniskowych” – powiedział Leśniakiewicz.
Spotkanie w ramach powiatowego zespołu zarządzania kryzysowego
Wiceszef MSWiA podkreślił, że wodowskazy na razie nie pokazują wzrostu wody, jednak na spotkaniu w ramach powiatowego zespołu zarządzania kryzysowego zarekomendowano, aby poprosić wojsko o ocenę sytuacji na ewentualność użycia ciężkiego sprzętu. Dodał, że obecnie taka sytuacja nie występuje. Jednocześnie zwrócił uwagę, że powyżej Wyszkowa na Bugu są zatory, które – jeśli zostaną przerwane – spiętrzą wodę poniżej tej miejscowości. “W razie takich okoliczności być może trzeba będzie podejmować decyzję o wysadzaniu zatoru” – przekazał.
Wsparcie dla poszkodowanych
Wiceminister Wiesław Leśniakiewicz podczas posiedzenia zespołu zarządzania kryzysowego poinformował, że poszkodowani w wyniku podtopień otrzymają wparcie. – Środki finansowe zostaną przeznaczone, zarówno dla bezpośrednio dotkniętych skutkami tego podtopienia, jak i samorządów lokalnych z uwagi na zniszczoną infrastrukturę – podkreślił.
Podsekretarz stanu w MSWiA przypomniał, że mieszkańcom aktywnie pomagają strażacy.
– Podejmujemy działania, które mają przeciwdziałać skutkom zalania. Na ten moment siły i środki są wystarczające – powiedział.
Wiceminister Wiesław Leśniakiewicz przekazał także, że odbędą się konsultacje z ekspertami z Sił Zbrojnych RP w zakresie ewentualnego użycia sprzętu będącego w dyspozycji wojska.
– Będziemy reagować w miarę potrzeb – zapowiedział wiceminister.
Trzeba oszacować straty
Leśniakiewicz zapewnił, że MSWiA dysponuje środkami na usuwanie skutków powodzi. Dodał, że władze samorządowe zostały poinformowane, że gdy woda opadnie konieczne będzie powołanie komisji do oceny skutków tego zdarzenia, które oszacują szkody. Przypomniał, że wójtowie mają możliwość uruchamiania środków na doraźną pomoc do 6 tys. zł
Sołtys wsi Młynarze Adam Sykulski powiedział, że obecnie oszacowanie strat jest jeszcze niemożliwe, jednak już teraz wiadomo, że praktycznie wszystkie pola uprawne zostały zalane wodą w związku z tym zniszczone zostały uprawy ozime.
Poziom wody się waha
Zapytany o aktualną sytuację zaznaczył, że obecnie poziom wody się waha. “W okolicach Broku jeszcze jest zator, woda stamtąd jeszcze do nas przyjdzie” – zaznaczył. Dodał, że choć każdy liczy na to, że woda opadnie to niewykluczony jest przybór w wysokości 15-30 cm.
Wysoki poziom wody na Bugu spowodowany jest roztopami i spiętrzającą się krą.
W związku z sytuacją hydrologiczną w województwie mazowieckim odbyło się posiedzenie powiatowego zespołu zarządzania kryzysowego, w którym uczestniczył wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz, wojewoda mazowiecki oraz strażacy.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie trzeciego stopnia o przekroczeniu stanów alarmowych dla rzeki Bug na terenie m.in. Mazowsza.
Komentarze (0)