Więcej OZE w sieci

Więcej OZE w sieci
21.04.2023, o godz. 7:53
czas czytania: około 3 minut
0

Eksperci Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej oraz Wydziału Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Lubelskiej przygotowali rekomendacje dla efektywnego wykorzystania istniejącej infrastruktury sieciowej. W raporcie „Więcej OZE w sieci. Metody zwiększenia możliwości przyłączeniowych polskiego systemu elektroenergetycznego” pokazano najważniejsze bariery związane z przyłączaniem źródeł OZE do sieci, proponując rozwiązania.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Oto jeden z przykładów. W raporcie podkreślono potrzebę aktualizacji strategicznych dokumentów rządowych, zawierających informacje o tempie i skala transformacji energetycznej, w tym PEP2040. Należy ujednolicić systemy informowania i metodyki wyznaczania możliwości przyłączeniowych. Zdaniem autorów opracowania, aktualnie panuje informacyjny chaos, który nie pozwala jasno stwierdzić, jakie są zdolności przyłączeniowe w sieci przesyłowej i 110 kV.

Interpretacja obciążeń linii

Problematyczna dla przyłączania nowych mocy jest także interpretacja stanu obciążeń linii napowietrznych, ponieważ przekroczenie długotrwałej obciążalności linii o 0,5 proc. dyskwalifikuje możliwość dodania mocy. Jak czytamy w raporcie, z analiz wynika, że nawet 5-10 proc. przeciążenie nie skutkuje zagrożeniem dla bezpieczeństwa systemu elektroenergetycznego. Podobne niedopatrzenie występuje w przypadku zwiększeniu obciążalności linii w zakresie temperatury. Zwiększenia obciążalności linii do 60°C lub 80°C jest najprostszym i najtańszym sposobem powiększenia możliwości przesyłowych.

Analizując wszelkie kwestie warto oczywiście wziąć pod uwagę aktualną sytuację. Mamy kryzys energetyczny wywołany agresją Rosji, a w efekcie wysokie ceny energii. Zatem na znaczeniu zyskały rozwiązania budujące niezależność i bezpieczeństwo, z czego doskonale zdaje sobie sprawę Unia Europejska. Odnawialne źródła energii w Polsce są niezbędnym i pożądanym elementem transformacji energetycznej. By jednak ta mogła nabierać tempa i stopniowo przeobrażać polski rynek energetyczny na bardziej „zielony”, należy wyjść naprzeciw bieżącym problemom sieciowym, które stały się tzw. wąskim gardłem rozwoju OZE.

Wiek infrastruktury

Zdaniem autorów raportu, niewystarczająca zdolność przesyłowa, zły stan techniczny i wiek infrastruktury elektroenergetycznej, która w większości przypadków powstawała ponad 40 lat temu, obecnie wymagają kompleksowej modernizacji. Dane jasno pokazują, że proces rozbudowy i zwiększania możliwości przyłączeniowych sieci elektroenergetycznych nie jest adekwatny do rosnącego zapotrzebowania na energetykę odnawialną w Polsce. Istniejąca presja na zmiany w miksie energetycznym jest podyktowana nie tylko ambitnymi celami UE i dyrektywami ku niskoemisyjności, ale także koniecznością uniezależnienia kraju od importowanych surowców. Wielowymiarowe bezpieczeństwo energetyczne to obecnie priorytet.

Dzisiejsze inwestycje w OZE to krok do całkowitego przejścia na krajowe zasoby w długofalowej perspektywie. Chodzi o ochronę polskiej gospodarki przed analogicznym kryzysem związanym z niedoborami energii elektrycznej w przyszłości.

Cable pooling

Raport wskazuje również na potrzebę współdzielenia infrastruktury sieciowej, w szczególności przez źródła wiatrowe i fotowoltaiczne (tzw. cable pooling). To sprawdzony w innych krajach sposób na odblokowanie możliwości przyłączeniowych kolejnych instalacji do sieci w miejscach, gdzie nie ma już dostępnych mocy, oraz na zoptymalizowanie bilansowania sieci elektroenergetycznych (produkcja energii w naprzemiennych okresach).

Autorzy raportu zwracają także uwagę na stworzenie warunków prawnych do wykorzystania rozwiązań opartych na linii bezpośredniej jako niezbędne i oczekiwane (szczególnie przez przemysł energochłonny) rozwiązanie, by sprzyjać konkurencyjności polskiej gospodarki na arenie międzynarodowej. Jedną z rekomendacji ekspertów jest wprowadzenie mechanizmów redukcji generacji energii z OZE zarówno w przypadku pojawienia się globalnej bilansowej nadwyżki, jak też lokalnych nadwyżek powodujących okresowe przeciążenia linii lub przekroczenie dopuszczalnych poziomów napięć. Zalecane są także modyfikacja i uelastycznienie kryteriów przyłączeń do sieci średniego napięcia, wykorzystujące możliwości regulacyjne instalacji OZE, jednak nie należy dopuszczać, by OSD dokonywali tego na własną rękę.

Monitoring lokalny

Istotnym elementem poprawy funkcjonowania polskiego systemu przyłączeniowego jest także poprawa warunków pracy sieci niskiego napięcia, która jest permanentnie obciążana ponad milionem instalacji prosumenckich. Wskazane jest ograniczenie liczby włączeń przydomowych instalacji oraz wprowadzenia w lokalnych sieciach niskiego napięcia systemów monitoringu, dających sposobność zidentyfikowania odpowiednich pól interwencji.

Intensyfikacja działań w kierunku transformacji energetycznej Polski i osiągnięcie zakładanych poziomów udziału odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym naszego kraju niejako narzuca konieczność zmiany w sposobie i efektywności wykorzystania istniejącej już infrastruktury sieciowej.

Pobierz raport  „Więcej OZE w sieci. Metody zwiększenia możliwości przyłączeniowych polskiego systemu elektroenergetycznego”.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024