Wodociągowa infrastruktura powstanie na osiedlu Bogucice w Wieliczce oraz w Sułkowie i Węgrzcach Wielkich. Prace rozpoczną się w połowie października od budowy zakładu uzdatniania wody. Na wykonanie pierwszych prac Wieliczka dostała dofinansowanie z Funduszu Spójności. Wybudowanie „wodnego miasteczka” ma kosztować 40 mln zł.

Nowoczesny zakład uzdatniania wody, o wydajności 360 m sześć. na godzinę, powstanie w rejonie ul. Winnickiej na os. Bogucice. Wartość tej części inwestycji sięgnie 17 mln zł. Wykonawca prac ma wejść na plac budowy w ciągu dziesięciu dni, najpóźniej w połowie października.

Uniezależnią się od Krakowa

Zakład uzdatniania wody w Bogucicach, złożony m.in. z budynku technologicznego, pompowni oraz zbiornika wody czystej o pojemności 2000 m sześć., stanie na działce w sąsiedztwie stacji PKP Wieliczka – Bogucice.

Nowy obiekt ma zostać uruchomiony w 2022 r. Do tego czasu na osiedlu znajdującym się na granicy Wieliczki i Krakowa powstanie także inna infrastruktura wodociągowa, m.in. cztery studnie głębinowe oraz rurociągi łączące zakład uzdatniania wody z miejską siecią. W związku z tą inwestycją zaplanowano także przebudowę 1,4 km dróg w tym rejonie, natomiast w Sułkowie i Węgrzcach Wielkich zaprojektowano zbiorniki wody oraz dodatkowy wodociąg.

„Wodne miasteczko”, które powstanie w Bogucicach, pozwoli Wieliczce uniezależnić się od dostaw wody z Krakowa. Nowa infrastruktura, której budowa pochłonie w sumie ok. 40 mln zł, da gwarancję pełnego pokrycia zapotrzebowania na wodę w Wieliczce oraz północnej części gminy przez 20 lat. Natomiast południowa część gminy będzie nadal zasilana w wodę z ujęć krakowskich.

Wodociągi obsłużą 100 tys. osób

Zdaniem urzędników inwestycja ta jest pilna i strategiczna dla zapewnienia bezpiecznego rozwoju. W gminie lawinowo przybywa mieszkańców – obecnie jest ich ponad 56,8 tys. Kolejnych 10 tys. osób mieszka w tym rejonie bez meldunku, a prognozy pokazują, że ta tendencja nie zmieni się także w kolejnych latach. Dzięki nowej infrastrukturze wodociągowej gmina będzie w stanie obsłużyć nawet ponad 100 tys. osób.

Kluczowe dla Wieliczki przedsięwzięcie jest prowadzone w ramach projektu o łącznej wartości 156 mln zł, dotowanego z Funduszu Spójności. Pozostałe pieniądze z tej puli są przeznaczone na budowę w wielickim rejonie ok. 100 km kanalizacji.

Źródło: UMiG w Wieliczce, gazetakrakowska.pl

Czytaj więcej

Skomentuj