Reklama

envicon 2023 ad1a

"Kraków w dobrym klimacie". Wielka Lekcja Ekologii wraca do TAURON Areny Kraków

16.05.2022, o godz. 9:57
czas czytania: około 5 minut
0

Po raz piąty w Krakowie odbędzie się Wielka Lekcja Ekologii – w tym roku pod hasłem „Kraków w dobrym klimacie”. Dziś, 16 maja, w trakcie wydarzenia uczestnicy będą mieli okazję dowiedzieć się, jakie działania na rzecz klimatu, ochrony środowiska i poprawy jakości powietrza realizują m.in. miejskie jednostki i spółki, naukowcy oraz przedstawiciele urzędu.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_31.08.23-02.03.24

 

Program wydarzenia nawiązuje do czterech haseł przewodnich kampanii „Kraków w dobrym klimacie”:

SegregujeMY 

Podczas Wielkiej Lekcji Ekologii zostanie zaprezentowana wystawa recyklingową, złożona z prac uczniów Szkoły Podstawowej nr 129 im. K. Makuszyńskiego, którzy z odpadów stworzyli króliki, jeże i inne wyjątkowe eksponaty.

Z kolei Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Krakowie zaprezentuje nowoczesne pojazdy, które są wykorzystywane do utrzymywania czystości i porządku w mieście: zamiatarki, śmieciarki, odkurzacze miejskie oraz pojazdy elektryczne. Czynne będzie także specjalne stoisko edukacyjno-informacyjne dla dzieci i dorosłych, gdzie będą prowadzone edukacyjne warsztaty upcyklingowe oraz konkursy dotyczące zasad selektywnej zbiórki odpadów, a zainteresowani będą mogli uzyskać szczegółowe informacje na temat funkcjonowania Zintegrowanego Systemu Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Gminie Miejskiej Kraków.

SadziMY

Na stoisku Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie, który na co dzień dba o jakość terenów zielonych, tworzenie nowych parków i zazielenianie skwerów, będzie okazja, aby choć przez chwilę zostać zapylaczem roślin/kwiatów i na własnych „skrzydłach” przekonać się, ile przygód czeka na każdej krakowskiej łące kwietnej.

OszczędzaMY

Na stoisku Wodociągów Miasta Krakowa na uczestników czekać będzie mnóstwo atrakcji i ciekawostek ekologicznych. Będzie też okazja, aby poznać zasady działania koparki ssącej oraz pojazdu monitorującego sieć kanalizacyjną. W „Galerii na kropli” uczestnicy tworzyć będą unikatowe ekotorby oraz obrazy z wizerunkiem kropelki. Podczas edukacyjnej gry ruchowej dowiedzą się natomiast „Co się w ścieku nie mieści”. Dla spragnionych mieszkańców dostępna będzie dobra woda prosto z kranu

Podczas wydarzenia odbędą się również warsztaty edukacyjne „Akademia kropelki” (wcześniejsza rejestracja obowiązkowa), których celem jest kształtowanie postaw ekologicznych wśród najmłodszych. W trakcie zajęć uczestnicy poznają obieg wody w przyrodzie, zależności ekosystemów i wpływ działalności człowieka na zasoby naturalne. Scenariusz warsztatów jest zgodny z założeniami przyjętymi w podstawie programowej dla edukacji wczesnoszkolnej w zakresie edukacji przyrodniczej.

OddychaMY

W Wielkiej Lekcji Ekologii uczestniczyć będą doradcy energetyczni z Krakowskiego Centrum Doradztwa Energetycznego, którzy odpowiedzą na pytania dotyczące zasad realizowanych przez Kraków programów dotacyjnych (program termomodernizacji budynków jednorodzinnych, program rozwoju odnawialnych źródeł energii, program „Stop smog”) oraz dostępności zewnętrznych form wsparcia np. program „Mój prąd” czy ulga termomodernizacyjna. Pomogą w wypełnieniu wniosku w ramach programu „Czyste powietrze” czy obowiązku składania deklaracji dotyczących źródeł ciepła w ramach Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków

Będą także krzyżówki oraz kolorowanki o charakterze proekologicznym, zachęcające najmłodszych krakowian do dbania o środowisko.

EdukujeMY

Podczas tegorocznej edycji Wielkiej Lekcji Ekologii zagrać będzie można w „Grę z klimatem”, która promuje formę nauki przez zabawę. Uczestnicy poruszać się będą trasą położoną na terenie Krakowa, wypełnioną szeregiem zadań obejmujących takie tematy jak: zrównoważony transport, segregacja odpadów, oszczędzanie wody, korzystanie z odnawialnych źródeł energii, poznawanie przyrody i dbanie o zwierzęta

Na licealistów czekać będą przedstawiciele kół naukowych: Eko-Energia AGH, AGH Solar Plane i AGH Solar Boat Team, którzy zaprezentują, jak można wykorzystać energię słoneczną i dlaczego warto inwestować swój czas w naukę oraz tworzenie nowych technologii

Z kolei Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej zaprosi uczestników do nauki i zabawy w ramach programów: „Podpalamy Pana Bartka – co to jest ciepło, skąd się bierze i jak należy obchodzić się z ogniem?”, „Jak się miesza woda ciepła z zimną?” oraz „Układamy rurociąg”.

Krakowski Holding Komunalny udostępni urządzenia do wytwarzania energii siłą własnych mięśni.

Muzeum Inżynierii i Techniki zaprezentuje urządzenia z ogrodu doświadczeń (kręgle stacjonarne, piramida – układanka logiczna, wahadło magnetyczne, lustro składające twarze, tarcza spirala)

Dzięki obecności krakowskiej policji uczestnicy poznają zasady działania symulatora dachowania oraz miernika czasu reakcji. Natomiast Straż miejska przygotuje stoisko profilaktyczne i konkurs dotyczący bezpieczeństwa.

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne SA w Krakowie zaprezentuje swój nowoczesny, niskoemisyjny tabor.

W tegorocznej odsłonie Wielkiej Lekcji Ekologii zaplanowano także:

  • Warsztaty prowadzone przez edukatorów z Centrum Edukacji Ekologicznej „Symbioza” (klasy 1–3 i 4–6)
  • Warsztaty o zmianach klimatycznych prowadzone przez doradców ds. klimatu i środowiska (dla klas 7-8 szkół podstawowych i licealistów)
  • Grę klimatyczną typu LARP prowadzoną przez Fundacja Edukacyjna Nausika (dla klas licealnych o profilach matematyczno-fizycznych oraz chemiczno-biologicznych)
  • Prezentację na temat mikroretencji (dla licealistów i osób dorosłych).

Zapisy

Rejestracja na większość zaplanowanych warsztatów została zakończona. Aktualnie można się zapisać na Prezentację na temat mikroretencji, która odbędzie się w godzinach od 15:00 do 15:30. Wystarczy wysłać e-mail na adres: [email protected]

W wiadomości proszę podać: dokładną nazwę warsztatów, klasę, szkołę oraz orientacyjną ilość uczniów, opiekuna wraz z telefonem kontaktowym

Prezentacja będzie dotyczyła ogrodów deszczowych, które są obiektami małej retencji, jak również stanowią obiekt błękitno-zielonej infrastruktury. W trakcie spotkania uczestnicy poznają sposób ich wykonania i pielęgnacji. Poprowadzi ją dr Magdalena Skrzyńska z jednostki Klimat- Energia-Gospodarka Wodna. Na prezentację zapraszamy zarówno młodzież, jak i dorosłych.

Odwiedzenie odpowiedniej ilości stoisk i udzielenie poprawnych odpowiedzi w konkursach i quizach to szansa na otrzymanie sadzonki roślin.

Przez cały czas trwania imprezy uczestnicy będą mogli korzystać z oferty gastronomicznej w strefie Arena Garden, która działa przy TAURON Arenie Kraków od strony parku Lotników Polskich. Na chętnych czekać także będzie kawiarnia oraz strefa food trucków z jedzeniem, napojami i słodkościami.

Organizatorami wydarzenia są: Urząd Miasta Krakowa i Arena Kraków SA.

Partnerami wydarzenia są: AGH Solar Boat Team, AGH Solar Plane Team, Eko-Energia AGH, Fundacja Edukacyjna Nausika, Klimat-Energia-Gospodarka Wodna, Krakowski Holding Komunalny SA, Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej SA, Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne SA, Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania sp. z o.o., Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie, Politechnika Krakowska, Straż Miejska Miasta Krakowa, „Symbioza” – Centrum Edukacji Ekologicznej ZZM, TAURON Polska Energia SA, Wodociągi Miasta Krakowa SA, Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, Zarząd Zieleni Miejskiej.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

envicon 2023 ad1a

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2023