WCR dziś obsługuje 360 tys. osób zamieszkałych na terenie 25 jednostek samorządowych ze środkowej Wielkopolski. Instalacja komunalna jest w pełni samowystarczalna energetycznie i wytwarza nadwyżki energii.
Wyróżnienie
– Podczas czwartkowej Gali Jubileuszowej usłyszeliśmy wiele ciepłych słów na temat realizowanych w naszej gminie proekologicznych inwestycji. Z ogromnym zaszczytem przyjąłem przyznaną przez Minister Klimatu i Środowiska odznakę honorową za zasługi dla środowiska i klimatu. Ta nagroda należy się wielu osobom, bo efekt selektywnej zbiórki to współpraca gminy, WCR-u i mieszkańców. Wszyscy na tę odznakę zasłużyli – mówił podczas obchodów dwudziestolecia Adam Pawlicki, burmistrz Jarocina.
Dodawał, że realizacja inwestycji o tak dużej skali nie byłaby możliwa, gdyby nie wsparcie Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz współpraca gmin należących do Porozumienia Międzygminnego.
– Dzisiejsze spotkanie utwierdziło mnie w przekonaniu, że odważne decyzje i kierunek, który obraliśmy przed dwudziestu laty był słuszny i dziś mamy tego efekty – działalność samowystarczalnego energetycznie Wielkopolskiego Centrum Recyklingu – ekologicznego lidera, stosującego innowacyjne na skalę kraju technologie – mówił burmistrz.
Krok po kroku
– Gdy zaczynaliśmy 20 lat temu, w naszej gminie gospodarki odpadami właściwie nie było. Sto procent zebranych odpadów trafiało na składowiska. Już dziś udaje nam się zebrać w sposób selektywny więcej niż połowę odpadów (dokładnie 51% w roku 2021). Więcej niż połowę oznaczać może i to, że jesteśmy…. w połowie naszej drogi do ambitnego, europejskiego celu, jakim jest gospodarka obiegu zamkniętego. Chcemy tą drogą podążać – deklaruje WCR.
Zakład przez lata funkcjonował jako pod nazwą Zakład Gospodarki Odpadami. – Zmiana nazwy na Wielkopolskie Centrum Recyklingu to też potwierdzenie zmiany naszej filozofii działania – na coraz szerszy i dokładniejszy recykling, czyli przetwarzanie odpadów w użyteczne przedmioty, surowce i energię – zapewnia WCR.
Wielkopolskie Centrum Recyklingu to jeden z największych pracodawców w Jarocinie. Wbrew stereotypom − nie tylko dla pracowników o podstawowych kwalifikacjach. Nowoczesna gospodarka odpadami na każdym stanowisku pracy wymaga sporej wiedzy i umiejętności.
Cele
Wymieniając cele na najbliższe miesiące to zakład wymienia dalszą poprawę bilansu energetycznego. Nie może być inaczej w sytuacji, którą na rynku energii spowodowała wojna za naszą wschodnią granicą. – To dodatkowo zdopingowało nas do kolejnych działań, by jeszcze lepiej wykorzystać produkowaną energię. Mamy już w swojej flocie pojazdy elektryczne, ale w najbliższej przyszłości chcemy poszerzyć ich ilość oraz wymienić pojazdy napędzane paliwem stałym na te, które w przyszłości będą napędzane wyprodukowanym w przyszłości przez Spółkę bioCNG (sprężony biometan) – zapowiada Witosław Gibasiewicz.
WCR wytwarza 5 gotowych do ponownego użycia produktów. Są to: polepszacze glebowe „Terrawit” i „Terrawit II”, biogaz, kruszywo oraz szkło. Nie chcemy na tym poprzestać.
W planach zakładu na dalszą przyszłość leży też pozyskiwanie CO2 lub zielonego wodoru i zatłaczanie biometanu do sieci gazowej oraz produkcja nawozu płynnego z odcieków. Ważne miejsce w polityce inwestycyjnej zakładu zajmuje stosowanie najlepszych dostępnych technik (Best Available Techniques – BAT). – Oznacza to, że wybieramy i stosujemy w swojej działalności wyłącznie te technologie, które w jak najmniejszym stopniu obciążają środowisko – zapewnia WCR.
Komentarze (0)