Reklama

AD1A EGOE [27.03-27.04.24]

Wielkopolskie rady na odpady

Wielkopolskie rady na odpady
21.02.2011, o godz. 10:09
czas czytania: około 2 minut
0

Nad rozwiązaniem problemów związanych z zagospodarowaniem ponad 300 tys. ton odpadów komunalnych wytwarzanych rocznie przez blisko milion mieszkańców południowej Wielkopolski zastanawiali się uczestnicy I Regionalnego Forum Odpadowego zorganizowanego z inicjatywy Związku Komunalnego Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina”.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B KUBOTA 04.03-04.04.24

Utworzony w 1998 r. Związek, skupiający obecnie 20 gmin z okolic Kalisza i Sieradza, był prekursorem we wdrażaniu nowoczesnych technologii zagospodarowania odpadów. Doprowadził do zbudowania Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych „Orli Staw”. W zakładzie przerabianych jest ponad 70 tys. ton odpadów i spełnia on wszelkie unijne wymagania. W planach kierownictwa jest budowa spalarni.

Inwestować zamierza również Zakład Gospodarki Odpadami w Jarocinie obsługujący ok. 200 tys. mieszkańców z 17 okolicznych gmin. Przygotował on projekt rozbudowy instalacji przetwórczych i stara się o dofinansowanie ze środków Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko”.

Ponad 50 mln zł  w ramach  Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego uzyskało już Porozumienie Międzygminne Kępno na budowę nowoczesnego zakładu zagospodarowania odpadów w Olszowej. Trafiać do niego będzie ok. 40 tys. ton odpadów z gmin w okolicach Kępna, Sycowa i Oleśnicy.

Zaawansowane są także przygotowania Związku Gminnego Zlewni Górnej Baryczy skupiającego 17 gmin z 5 powiatów. Plany budowy zakładu w Sulmierzycach nie zyskały akceptacji mieszkańców, postanowiono więc zlokalizować go w Wałkowie w gm. Koźmin Wlkp. Koszty przedsięwzięcia szacowane są na ok. 65 mln zł.

– Zaangażowanie samorządowców, a jest ono zauważane w wielu gminach choć niestety, nie we wszystkich, pozwoli uporządkować gospodarkę odpadami w regionie i oddalić widmo kar za nie wywiązanie się z unijnych norm  – podkreślił Daniel Tylak przewodniczący ZKG. Bogusław Brzostowski, wiceprezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu zapewnił, że samorządowe inicjatywy mogą uzyskać dofinansowanie  ze środków WFOŚiGW oraz w ramach programów unijnych.      

źródło: wfosgw.poznan.pl

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024