Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Wieluń uruchomił motywacyjny system gospodarki odpadami

Wieluń uruchomił motywacyjny system gospodarki odpadami
sm
16.07.2018, o godz. 10:08
czas czytania: około 2 minut
5

W Wieluniu zaczął działać Motywacyjny System Gospodarki Odpadami. W mieście ustawiono automaty do segregacji, a korzystający z nich mieszkańcy za najlepsze wyniki otrzymają nagrody.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Utworzenie Motywacyjnego Systemu Gospodarki Odpadami możliwe było dzięki uczestnictwu Wielunia w programie gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ) Ministerstwa Środowiska. W jego ramach 5 gmin otrzyma w sumie 45 mln zł na promocję i wdrażanie zasad circular economy.

Wieluń na drodze do GOZ

Istotą GOZ jest doprowadzenie do sytuacji,  w której dana gmina (lub społeczność) praktycznie nie wytwarza odpadów, a wszystkie uważane za nie do tej pory frakcje są wykorzystywane ponownie w różnych procesach biologicznych lub technologicznych jako surowce wtórne.

Program motywacyjny w Wieluniu ma wzmocnić segregację odpadów “u źródła”, czyli wśród mieszkańców, zmienić na lepsze ich dotychczasowe przyzwyczajenia. Pomóc w tym ma system nagród dla najwyższego wyniku w segregacji odpadów opakowaniowych.

Punkty za odpady – jak to działa?

System EcoTech odnotowuje wrzucenie odpadów do automatu segregującego tzw. reverse-vending machine (RVM). W zamian za to przypisuje mieszkańcom punkty na karcie elektronicznej i w aplikacji mobilnej. Za najlepsze wyniki w zbiórce odpadów uczestnicy programu otrzymują nagrody, a surowce wtórne trafiają do przemysłu recyklingowego.

System działający w Wieluniu opiera się w całości na polskiej myśli inżynierskiej i wykorzystuje dwa elementy: system informatyczny (platforma EcoTech System z Krakowa) oraz prototypy automatów do segregacji. Automaty przyjmują na razie tylko butelki PET i puszki aluminiowe.

Projekt powstał przy współpracy z Ministerstwem Przedsiębiorczości i Technologii, Ministerstwem Środowiska oraz Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska w ramach prac Międzyresortowego Zespołu ds. Innowacyjności “Mapa drogowa gospodarki o obiegu zamkniętym dla Polski”.

W ministerialnym pilotażu oprócz Wielunia biorą udział gminy Krasnobród, Łukowica, Sokoły i Tuczno.

Źródło: Gmina Wieluń

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (5)


Tadeusz Babicz

Komentarz #12889 dodany 2018-07-16 10:40:22

Co tam się zamyka? Chyba się zatyka?. Automaty, już to analizowano, w tym wypadku, tak się nadają do segregacji śmieci, jak do robienia dzieci. Puszki w Polsce zbiera się z taką skutecznością, że tylko mogą nam w innych krajach pozazdrościć. Co może być przydatne to identyfikacja śmiecących. A tak w ogóle to za co mają te gminy dostać po prawie 10 mln? To jest kpina. Tak uważam. System to procedura od początku do końca procesu, a nie zaklinanie rzeczywistości. Od takich pomysłów tylko utopimy pieniądze, które można wykorzystać w sposób skuteczny ekologicznie, ekonomicznie i społecznie.


LUCa Modric

Komentarz #12890 dodany 2018-07-16 11:06:05

juz widzę te kolejki facetów przed automatem dmuchających w pet-y bo zgniecionych ta maszyna nie przyjmuje heheh rozwiązanie Tomry które w niemcech się nie spełniło to cisna do nas heheh


olo

Komentarz #12910 dodany 2018-07-17 00:01:22

A jakieś konkrety jak to działa? Bo w opisie same laurki, ale wiem z doświadczenia, że takie laurki to są setki mil dalekie od prawdy...


KTOŚ

Komentarz #12923 dodany 2018-07-17 15:06:18

A nie można rozwiązać problemu butelek. Sklep przyjmuje tylko na wymianę, albo po okazaniu paragonu. Zmuszenie sklepów, że muszą przyjmować butelki kaucyjne rozwiązuje PRZYNAJMNIEJ 1 problem, bez kosztów. Dla przykładu w każdym większym sklepie w Czechach stoją automaty do butelek, wydają "kwitek" za przyjęte butelki, który jest odliczany od zakupów. NIKT NIE ŻĄDA BY ZA ODDANE BUTELKI KUPIĆ PIWO...

Komentarz #12951 dodany 2018-07-19 11:31:34

KTOŚ napisał/a:

A nie można rozwiązać problemu butelek. Sklep przyjmuje tylko na wymianę, albo po okazaniu paragonu. Zmuszenie sklepów, że muszą przyjmować butelki kaucyjne rozwiązuje PRZYNAJMNIEJ 1 problem, bez kosztów. Dla przykładu...

Sklepy SĄ zobowiązane przyjąć każdą ilość szklanych opakowań zwrotnych, jednak nie mają obowiązku wypłacenia kaucji jeśli np. klient nie kupił pełnych butelek w danym sklepie. Klient zazwyczaj żąda zapłaty za puste butelki podczas gdy sklepy nie mają w tym interesu, bo trzeba przyjęte butelki ręcznie posegregować i zmagazynować.

Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD1B BDO zamknięcie roku [14.10-22.11.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024