Wieża ciśnień - wieżą pamięci? Ambitny projekt w Śremie [WIDEO]

Wieża ciśnień - wieżą pamięci? Ambitny projekt w Śremie [WIDEO]
sm
13.03.2018, o godz. 12:11
czas czytania: około 3 minut
2

Władze Śremu w Wielkopolsce chcą w bardzo ciekawy sposób zagospodarować starą wieżę ciśnień. Ma się ona stać Wieżą Pamięci Powstania Wielkopolskiego. Wewnątrz, oprócz ekspozycji historycznej, będą m.in. ściany wspinaczkowe…

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

W Śremie zainaugurowano obchody setnej rocznicy Powstania Wielkopolskiego. Na uroczystej gali zaprezentowano wizualizację zagospodarowania wieży ciśnień, jednego z najbardziej charakterystycznych budynków w mieście. Koncepcję przygotowała „Pracownia nad Wartą” ze Śremu.

Wieża Pamięci Powstania Wielkopolskiego

Władze miasta chcą, żeby wieża ciśnień stała się Wieżą Pamięci Powstania Wielkopolskiego. W części podziemnej zaplanowano kawiarnię, szatnię, miejsce na ekspozycję znalezisk archeologicznych i zaplecze dla części wspinaczkowej. W części parterowej ma być umieszczona lista nazwisk powstańców pochodzących z Ziemi Śremskiej, dolna część ściany wspinaczkowej, multimedia i winda.

Na kolejnej kondygnacji zaplanowano umieszczenie „Śremskiego Panteonu Niepodległości”, foteli multimedialnych, bazy powstańców Ziemi Śremskiej, kolejnych urządzeń multimedialnych i toalety.

Na drugim piętrze ma być zlokalizowana część „wodociągowa”. Będzie tam wejście do zbiornika wody, kino z projekcją 360’, prezentacja historii wieży ciśnień i historii śremskich wodociągów.

Na poziomie trzecim zaplanowano miejsce na ekspozycję o historii miasta Śrem, „lornetki multimedialne” – pokazujące stare zdjęcia miasta nałożone na zdjęcia współczesne oraz oświetlenie efektowe.

Na najwyższej kondygnacji ma być punkt widokowy, punkt regulacji ruchu zwiedzających i kolejne lampy efektowe.

Potrzebne dofinansowanie

Adam Lewandowski, burmistrz Śremu, ocenia koszt realizacji projektu na 6 do 7 mln zł. – Sami tego nie udźwigniemy, więc będziemy składać wnioski o środki w ramach różnych programów. W Sejmie projekt “Wieża Pamięci” nie zyskał akceptacji Komisji Finansów, chociaż rok 2018 jest Rokiem Powstania Wielkopolskiego i nie znalazł się w budżecie państwa. Liczymy jednak na inne źródła np. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jeżeli uda nam się uzyskać środki, chcemy oddać wieżę zwiedzającym do roku 2020 – wyjaśnia.

W pobliżu wieży wodociągowej Śrem już realizuje inny projekt z dofinansowaniem zewnętrznym. Jest to rozbudowa Muzeum Śremskiego w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Modernizacja obejmuje rozbudowę muzeum o salę wystawienniczą i wykładową za prawie 8 mln zł.

– Sama wieża ciśnień jest zabezpieczona technicznie i odnowiona. Jest na niej gotowy punkt widokowy, na który niestety nie możemy wpuszczać turystów z powodu trudności z wejściem na górę, bo nie ma tam windy – zaznacza burmistrz Śremu.

Dodajmy, że w niedalekim Kościanie, także położonym w Wielkopolsce, podobna do śremskiej wieża ciśnień jest już wykorzystywana i udostępniana mieszkańcom i turystom. W środku są m.in. ściany wspinaczkowe i obserwatorium astronomiczne. Kościan był wielokrotnie nagradzany za realizację tego projektu. Podobna inwestycja jest planowana również w Lesznie, gdzie w wieży wodnej ma powstać centrum edukacyjne.

Wieża ciśnień w Śremie ma 43,7 metrów wysokości. Powstała w 1909 roku. Pod dachem znajdował się zbiornik zapewniający stabilne ciśnienie w rurach wodociągowych w całym mieście. Projekt architektoniczny, autorstwa Xaviera Geislera, nawiązywał do wyglądu londyńskiego mostu Tower Bridge, a także średniowiecznej wieży obronnej.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (2)


Paweł

Komentarz #10164 dodany 2018-03-14 08:24:34

Bardzo fajny projekt. Trzymam kciuki za Śrem! Niech im się uda to zrobić, bo warto!


Xawery Geisler

Komentarz #12509 dodany 2018-06-28 04:34:01

Ten projekt ma ponad 10lat, to kiełbasa wyborcza, jak pociąg do Poznania.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024