Nadleśnictwo Elbląg co roku przeprowadza wiosną przeglądy i remonty obiektów turystycznych, takich, jak miejsca postoju pojazdów, wiaty, ławki, płotki czy miejsca palenia ognia. Infrastruktura musi być odnawiana, ponieważ wiaty, ławki i stoły przeznaczone dla turystów są dewastowane albo rozkradane.

Rzecznik prasowy Nadleśnictwa Elbląg Jan Piotrowski wyjaśnił, że corocznie impregnowane są wszystkie elementy drewnianych obiektów turystycznych, po to, aby dłużej służyły wypoczywającym.

Regularne dewastacje

– Niemal regularnie dewastowane są ławki i stoły w Jeleniej Dolinie, czy wiaty i ławki w Kadynach. Już w 2022 r. złamany i przewrócony został “parasol” – wiata na punkcie widokowym w Suchaczu, natomiast w Stobojach po zamontowaniu nowych ławek i stołów, następnego dnia turyści już ich nie zastali, bo zostały ukradzione – powiedział rzecznik.

W tym roku po przeglądzie infrastruktury turystycznej dokonanej przez leśników, zapadła decyzja o likwidacji wiat i stołów w czterech miejscach postoju pojazdów: w miejscowości Stoboje, przy leśniczówce Dąbrowa (tu zlikwidowane zostały tylko wiaty) i przy tak zwanych krzyżówkach w Kadynach. W tych lokalizacjach nadal będzie można parkować samochody. W Rangórach (w okolicy domu Pomocy Społecznej za wsią Jagodno) po zlikwidowaniu wiat i miejsca do parkowania, ławeczki zostaną przeniesione w okolicę zatoczki naprzeciwko domu pomocy społecznej, w której będzie także można pozostawić pojazd wybierając się do lasu.

Wymiana zniszczonych elementów

Już niedługo leśnicy planują wymianę zniszczonych elementów i impregnację wieży na górze Pirata, która została zbudowana przez Nadleśnictwo Elbląg we współpracy ze Stowarzyszeniem Drapolicz i służy do obserwowania migrujących ptaków. Zaplanowane prace również zostaną wykonane dzięki współpracy obu instytucji.

Podobne prace nadleśnictwo zaplanowało także dla wieży obserwacyjnej na Wielbłądzim Garbie znajdującym się bliżej Krynicy Morskiej. Leśnicy razem z mieszkańcami wsi Suchacz pracują również nad rozwiązaniem dla zniszczonej wiaty na punkcie obserwacyjnym Carla Pudora.

Przegląd szlaków turystycznych

– Oprócz obiektów przeglądamy także szlaki turystyczne, a następnie będziemy usuwali drzewa zagrażające upadkiem na szlak, lub te, które już na nich leżą. W krótce rozpocznie się także naprawa na uszkodzonym odcinku trasy rowerowej, na Mierzei Wiślanej, w okolicy miejscowości Stegna – dodał.

– Sezon turystyczny dopiero przed nami. Mamy nadzieję, że naprawione i zaimpregnowane obiekty będą służyły zarówno mieszkańcom jak i turystom przybywającym na tereny nadleśnictwa. Prosimy o rozważne korzystanie z obiektów i szlaków turystycznych. Przypominamy, że na tablicach znajdują się czerwone naklejki, na których odnaleźć można informację, jak wezwać pomoc i jak odnaleźć konkretne miejsce, w którym się turyści się znajdują – wskazał Piotrowski.

Leśnicy przypominają także o możliwości korzystania z aplikacji mBDL z mapami lasów, dzięki której będzie łatwiej odnaleźć się w lesie. Zachęcają także do odkrywania lasów Wysoczyzny Elbląskiej przy pomocy aplikacji mobilnej “Kraina Buka”, za pośrednictwem której do czerwca można wziąć udział w konkursie z nagrodami.

Czytaj więcej

Skomentuj