Komisja Europejska w 2011 roku kontynuuje ubiegłoroczną kampanię społeczną dotyczącą równowagi biologicznej. Jednym z jej elementów jest wystawa Wioska Bioróżnorodności, która już po raz drugi gości w Warszawie. W programie m.in. lekcje ekologiczne, quizy oraz informacje na temat zagrożonych gatunków ptaków.

Warszawska wioska będzie już piątą tego typu wystawą w Polsce. Tym razem Komisja Europejska przygotuje nas do sezonu lęgowego ptaków. Z powodu działalności człowieka ptaki gnieżdżące się m.in. dziuplach stały się ostatnio jedną z najbardziej zagrożonych grup. Ludzie wprowadzając poważne zmiany w środowisku naturalnym, "odmładzając" lasy, wycinając stare, próchniejące drzewa niszczą naturalne miejsca lęgowe ptaków.

Gdy brakuje odpowiednich miejsc lęgowych, ptaki decydują się często na zajęcie miejsc zastępczych, takich jak budki lęgowe. Skrzynki lęgowe służą ochronie gatunkowej, sprzyjają bioróżnorodności, a wystawione w odpowiedniej ilości i proporcjach przywracają biorównowagę. Budki przekazywane w kampanii są odpowiednie dla grupy takich ptaków jak: krętogłów, bogatka, kowalik, wróbel i mazurek.

Wioskę Bioróżnorodności można zobaczyć od 11 do 25 stycznia 2011 przed wejściem głównym do Pałacu Kultury i Nauki.

Po raz pierwszy Komisja Europejska zorganizowała Wioskę Bioróżnorodności w Warszawie 21 maja 2010, w związku z obchodami Międzynarodowego Dnia Różnorodności Biologicznej. Kolejne wioski budowano w Sopocie, Jastarni i Krakowie.

źródło: ec.europa.eu

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj