– Skwer znajdujący się w bliskim sąsiedztwie placu Po Farze i Zaułka Panasa jest wyjątkowy – zauważa Hanna Pawlikowska, Miejski Architekt Zieleni. – Już w tej chwili widać tam zmiany. Jednak na pełny efekt prac musimy poczekać do wiosny. Wówczas trawnik się zazieleni i zakwitną w tym miejscu hortensje oraz bylinowe rabaty. A dzięki zainstalowanej tam małej architekturze, czyli podestom z drewna egzotycznego oraz ławeczkom, miejsce to stało się bardziej funkcjonalne.
Fragment zieleni przy ul. Grodzkiej 11 to charakterystyczny punkt na mapie lubelskiego Starego Miasta, z którego rozciąga się widok na miejscowy zamek, a także panorama wschodnich dzielnic miasta. Miejsce to funkcjonuje jako otwarty i ogólnodostępny skwer.
I ta jego funkcja nie ulegnie zmianie. Natomiast nowy projekt zagospodarowania tego zakątka ma przede wszystkim poprawić jego walory wizualne i funkcjonalne.
Miejsce organizacji plenerów
W ramach powyższego projektu rewitalizacji, w obrębie skweru zainstalowano także dwa drewniane podesty z drewna egzotycznego o długościach 11 i 15 m, spełniające funkcję utwardzonych chodników. Będzie je można wykorzystać np. do organizacji plenerów malarskich i rysunkowych w ramach zajęć w pobliskim domu kultury.
Na podeście zamontowano też trzy składane ławki, trafią tam również dwa drewniane siedziska w formie tzw. kubików. Natomiast ceglany mur będący elementem fortyfikacji miejskich został już oczyszczony i naprawiony.
Naturalistyczna rabata
Nowa aranżacja skweru obejmuje też urządzenie wieloletniej rabaty z nasadzeniami w stylu naturalistycznym. Na rabatę trafiły hortensje, jeżówki, czosnki, szałwie i ozdobne trawy. Podobne kompozycje umieszczono także w dużych drewnianych donicach na podeście.
Ponadto, cały obszar skweru zniwelowano i wysiano tam nowy trawnik. Na ścianie kamienicy zawisły dwa stylizowane kinkiety i kamera. Projekt obejmował również odnowienie napisu z wierszem wybitnego polskiego poety Zbigniewa Herberta widniejącego na schodach w Zaułku Panasa.
Wiszące Ogrody pod Akacją
Rewitalizacja skweru przy ul. Grodzkiej to składowa projektu z dofinansowaniem w ramach miejskiego Zielonego Budżetu pod nazwą „Wiszące Ogrody – Pod Akacją”. Równolegle trwają prace nad pozostałymi skwerami, m.in. przy Al. Racławickich, ul. Ułanów i ul. Królowej Bony. Kończą się też prace przy zagospodarowaniu na nowo skweru przy ul. Misjonarskiej.
Koszt przebudowy skweru przy ul. Grodzkiej to 120 tysięcy zł.
Komentarze (0)