– Jeśli chodzi o trzecią lokalizację elektrowni jądrowej, to wybór technologii nie został jeszcze dokonany. W najbliższych kilku miesiącach będziemy je analizować – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Premier został zapytany w TVP1 w kontekście budowy w Polsce dwóch elektrowni jądrowych. Jedna jest współfinansowana przez Amerykanów, druga przez Koreańczyków, a trzecia miałaby być “francuska”.

SMR-y będą produkowane seryjnie

– Obie te technologie są dość podobne, ponieważ Koreańczycy rozwinęli swoją technologię w oparciu o amerykański Westinghouse. Jeśli chodzi o trzecią lokalizację, to tutaj wybór technologii nie został jeszcze dokonany. Będziemy w ciągu najbliższych kilku miesięcy  dokonywać tego przeglądu. Natomiast teraz koncentrujemy się na tym, aby jak najlepiej przygotować się od strony regulacyjnej, żeby te dwie pierwsze inwestycje mogły ruszyć – powiedział szef rządu.Morawiecki zwrócił uwagę, że jest jeszcze inna inwestycja atomowa, którą są SMR-y. – Małe reaktory, na które stawia między innymi Orlen. To jest też wielka szansa dla polskiego przemysłu, wielka szansa dla polskiej energetyki. Prawdopodobnie mniej więcej za 8-9 lat SMR-y będą już produkowane seryjnie, a to, jak mówią fachowcy bardzo dobry zasób energetyczny dla polskiego przemysłu – ocenił premier.

Trzy oferty budowy elektrowni jądrowych

Oferty budowy elektrowni jądrowych w ramach programu polskiej energetyki jądrowej (PPEJ) złożyły amerykańskie Westinghouse, francuskie EDF i koreańskie KHNP. Na początku listopada ub.r. Rada Ministrów przyjęła uchwałę, w której wskazała, że pierwsza elektrownia ma powstać w technologii AP1000 firmy Westinghouse. Wcześniej w Seulu spółki ZE PAK, PGE i koreańskie KHNP podpisały list intencyjny ws. opracowania planu budowy w Pątnowie elektrowni w oparciu o koreańską technologię. Według przedstawicieli rządu jest to projekt niezależny od PPEJ.

Pierwszy blok jądrowy ma powstać do 2033 roku. Zgodnie z Programem Polskiej Energetyki Jądrowej kolejne bloki miałyby powstawać co dwa lata do 2043 r. Miałyby one moc od 6 do 9 GWe.

Czytaj więcej

Skomentuj