Władzom Warszawy szkoda czasu na konsultacje ws. podwyżki cen wywozu śmieci – wynika z odpowiedzi na pytanie PAP skierowane do ratusza dotyczące udziału prezydenta miasta Rafała Trzaskowskiego w rozmowach na ten temat z ministerstwem klimatu.

Od początku kwietnia w stolicy obowiązują nowe stawki za odbiór i zagospodarowanie odpadów. Są one związane z ilością zużytej wody przez mieszkańców. Średnio jedna osoba musi płacić za wywóz śmieci ok. 50 zł miesięcznie, co w przypadku pięcioosobowej rodziny daje 250 zł miesięcznie.

Ministerstwo klimatu i środowiska, aby zapobiec nieograniczonemu wzrostowi opłat, zapowiedziało wprowadzenie stawek maksymalnych na poziomie 40, 91 i 120 zł za wywóz śmieci, w zależności od liczby osób w jednym gospodarstwie domowym.

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zarzucił rządzącym, że warszawiacy płacą dużo za śmieci, bo ustawa wprowadzona przez zjednoczoną prawicę nakazuje samofinansowanie gospodarki odpadowej, a tym samym zabrania miastu dopłacanie do wywozu śmieci.

Miasto stołeczne rozpoczęło kampanię, która miałaby przekonać warszawiaków, że za podwyżki odpowiada rząd. Trzaskowski pisał na Facebooku: “Skąd, więc podwyżka? Odpowiedź jest bardzo prosta. To efekt Waszych (zjednoczonej prawicy – PAP) działań. Tak, Waszych. Właśnie dostaliście rachunek, który sami sobie wystawiliście” – twierdził.

“Obowiązujące przepisy, ustawa, którą przez ostatnie lata tyle razy poprawialiście, zabrania nam – samorządom – pokrywania części kosztów utrzymania systemu wywozu odpadów. Pewnie tego nie wiecie, ale Warszawa płaci za ten system ponad 1,2 mld złotych. Tylko 743 mln złotych pokrywali dotąd warszawiacy, wnosząc opłaty za wywóz śmieci. Pozostałe 457 mln złotych miasto dopłacało z budżetu. Teraz, zgodnie z Waszą ustawą, nie może tego robić” – argumentował.

Kampania spotkała się z powszechna krytyką ministerstwa klimatu głównie na mogący wprowadzić w błąd przekaz ratusza m.st. Warszawy.

W odpowiedzi na postulat Trzaskowskiego, ministerstwo klimatu zaproponowało nowelizację ustawy śmieciowej i wykreślenie z niej zapisu o koniczności samofinansowania. Wiceminister klimatu Jacek Ozdoba przypomniał, że zapis ten został wprowadzony nie zarządów PiS, lecz PO-PSL w 2011.

“Jestem otwarty na rozmowę w sprawie propozycji prezydenta Trzaskowskiego o zniesieniu zasady samobilansowania. W piątek (16 kwietnia – PAP) wystosowałem pismo do strony samorządowej (Związku Miast Polskich – PAP) z prośbą o ocenę naszych propozycji” – powiedział Ozdoba PAP. Poinformował, że poprosił samorządowców o odpowiedź do środy 21 kwietnia. Wyjaśnił, że resort chce jak najszybciej skierować nowelizację do Sejmu.

PAP zwrócił się z pytaniem do rzecznik ratusza o udział prezydenta Trzaskowskiego w konsultacjach ws. zmian w ustawie śmieciowej.

“W najbliższą środę odbędzie się posiedzenie Zespołu ds. Odpadów Unii Metropolii Polskich. Jako samorządy nie zgadzamy się na polityczne działania kosztem mieszkańców. Na apel UMP i ZMP (Związku Miast Polskich – PAP) o rozmowę w sprawie odpadów – Minister Ozdoba nie odpowiedział. Dlatego propozycja udziału w konsultacjach wydaje się zabiegiem czysto politycznym, a na to szkoda czasu – my jako samorząd jesteśmy gotowi do poważnej rozmowy na temat kolejnej nowelizacji ustawy” – napisała w odpowiedzi rzecznik urzędu stołecznego Monika Beuth-Lutyk.

“Nie rozumiem tej odpowiedzi. Przecież otrzymali zaproszenie, nawet w tej sprawie spotykają się ZMP i UMP” – ocenił wiceszef resortu klimatu. Zapowiedział, że jeszcze we wtorek “skieruje kolejne pismo o umówienie spotkania z przedstawicielami Unii Metropolii Polskich”.

 

Czytaj więcej

3 Komentarze

  1. Jedni drudzy winni tak samo. Lata zaniechań władz stolicy dla budowy lub rozbudowy własnej sortowni i spalarni odpadów oraz powołania spółki do odbioru odpadów procentują a za zaniechania płacą warszawiacy. Inne duże miasta tj. Białystok, Poznań nie mają tak drastycznych podwyżek. Dlaczego ?

    • Dopóki śmieci były tanie nikt się tym nie przejmował. Podwyżki wszystkiego co tylko możliwe w znacząco krótkim okresie, wprowadzanie obostrzeń na wysypiskach które doprowadziły do likwidacji skupów i większości firm zajmujących się gospodarką odpadami doprowadzając do swoistych monopolów (często do przetargu w miastach skartuje tylko jedna firma) pozostawiły wszystkie samorządy z palcem w nosie. Wydaje się tylko kwestią czasu – w przypadku braku dopłat do gospodarki z budżetu (a to i tak są te same pieniądze), że kwestia podwyżek dotknie wszystkich i to bez różnicy czy będzie to w formie podwyżki opłaty czy dopłaty z budżetu, którą i tak będą finansować mieszkańcy np. w formie podwyżki podatku od nieruchomości albo zaprzestania niektórych inwestycji.

      Naliczenie od gospodarstwa lub od wody to dwa inne sposoby których nie można ze sobą zestawić. Owszem w większej mierze będą płacić duże rodziny ale tu akurat zawsze poszkodowani są mieszkający samotnie lub 1+1. Dla przykładu jedna osoba w domku płaciła 91zł to tyle samo co 5 osób mieszkających w domku. Czy w tym przypadku było to sprawiedliwe? Duże rodziny za przeproszeniem są zawsze “pompowane” przez państwo. Nie twierdzę, że to źle ale gdzieś to wszystko trzeba zawsze wypośrodkować.

  2. “Warszawa płaci za ten system ponad 1,2 mld złotych. Tylko 743 mln złotych pokrywali dotąd warszawiacy”
    Gdzie te komentarze w stylu zmienić władzę bo ładują sobie tylko w kieszenie?

Skomentuj