„Historia Łodzi włazami pisana” to zainaugurowany w Łodzi projekt, który wpisuje się w obchodzony 22 marca Światowy Dzień Wody. Ozdobne włazy kanalizacji miejskiej stworzą oryginalną galerię, która nawiązuje do historii miasta zbudowanego dzięki wysiłkowi i współpracy czterech narodów.

Pierwsze „eksponaty”, z wyrytym napisem „Łódź” w językach: polskim, jidisz, niemieckim i rosyjskim, zostały odsłonięte w pasażu Schillera przez wiceprezydenta Łodzi Włodzimierza Tomaszewskiego, Teresę Woźniak, prezes Łódzkiej Spółki Infrastrukturalnej oraz tych, którzy brali udział w tworzeniu tego przedsięwzięcia. Płyty zostały zaprojektowane przez Bogdana Wajberga oraz Agnieszkę Mikołajczyk – artystów z łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych.

– Woda to nasze życie i nasza historia. Rozpoczynamy dziś drogę pisania historii na łódzkich chodnikach. Zaczynamy od czterech, symbolizujących cztery kultury, które zbudowały tożsamość Łodzi, a przed nami dalsza droga. Zapraszamy do współpracy – sponsorem może zostać każda chętna osoba lub instytucja – powiedział wiceprezydent Włodzimierz Tomaszewski.

Prezes Łódzkiej Spółki Infrastrukturalnej, Teresa Woźniak przedstawiła symboliczny początek podróży wody z Łodzi do morza: od odkrywanego dziś włazu, po oczyszczeniu w GOŚ woda wpływa do rzeki Ner, a następnie wraz z nurtem Warty, potem Odry wpływa do Bałtyku.

Światowy Dzień Wody został ustanowiony przez ONZ w 1992 roku. Ma uzmysłowić konieczność oszczędnego gospodarowania jej zasobami, gdyż ponad miliard ludzi nie ma dostępu do wody pitnej. Pierwsze obchody odbyły się w 1993 r. i co roku organizowane są pod innym hasłem. Tegorocznym tematem są wody transgraniczne.

źródło: uml.lodz.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj