Reklama

envicon 2023 ad1a

Włocławek. Kolejny etap inwestycji wodno-ściekowej za ponad 82 mln w realizacji

Włocławek. Kolejny etap inwestycji wodno-ściekowej za ponad 82 mln w realizacji
PU
22.02.2022, o godz. 11:07
czas czytania: około 2 minut
0

Włocławskie wodociągi realizują duży projekt w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. To trzeci etap inwestycji w gospodarkę wodno-ściekową aglomeracji włocławskiej. Całkowity koszt inwestycji to około 82,3 mln zł, a na realizację przedsięwzięcia włocławskie MPWiK uzyskało dotację z Funduszu Spójności i dofinansowanie w formie pożyczki z NFOŚiW.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_31.08.23-02.03.24

Trzy czwarte zakresu projektu to inwestycje w infrastrukturę kanalizacyjną. Obejmują między innymi rozbudowę i modernizację sieci kanalizacyjnej, restrukturyzację przepompowni ścieków, dostawę samochodów specjalistycznych do czyszczenia i konserwacji sieci oraz rozszerzenie telewizyjnej inspekcji kanałów.

Pięć dzielnic

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji wybudowało około 3,6 km sieci sanitarnej wraz z czterema tłoczniami ścieków oraz zmodernizowało 31 km systemu kanalizacyjnego na terenie pięciu dzielnic Włocławka. Spółka poprawiła także efektywność infrastruktury kanalizacyjnej w rejonie al. Jana Pawła II i ulicy Skrajnej oraz przeprowadziła restrukturyzację dziewięciu przepompowni ścieków z rurociągami tłocznymi w ulicach Łabędziej, Łosiej, Brzezinowej, Bluszczowej, Cisowej, Mielęcińskiej, Żwirowej, Płockiej oraz Bobrownickiej.

Innowacyjne rozwiązania

Przedsiębiorstwo zainwestowało także w nowoczesne rozwiązania, które zdecydowanie poprawią jakość wykonywanej pracy. Włocławskie wodociągi zakupiły specjalistyczne auta przystosowane do ciśnieniowego czyszczenia sieci sanitarnej oraz system do telewizyjnej inspekcji kanałów.

Modernizacja i renowacja

Obecnie MPWiK Sp. z o.o. we Włocławku prowadzi modernizację sieci kanalizacji sanitarnych wraz z renowacją studni kanalizacyjnych. Łączna długość kanałów sanitarnych przewidzianych do renowacji i przebudowy wynosi około 6,8 km. Dotychczas spółka w ramach zadania przeprowadziła renowację kanałów sanitarnych o długości 3 km w ulicach Zbiegniewskiej, Żurawiej, Dojazdowej, Topolowej, Chocimskiej, Mickiewicza, Sasankowej i Mielęcińskiej.  Obecnie kontynuowane są prace instalacyjne na kolejnych odcinkach kanałów sanitarnych w ul. Zbiegniewskiej. Prowadzone są także prace związane z opracowaniem dokumentacji projektowo-technicznej, dotyczącej infrastruktury kanalizacyjnej planowanej do modernizacji w drugim kwartale 2022 r. Zakończenie obecnych prac planowane jest w lipcu bieżącego roku.

Korzyści

Zrealizowanie inwestycji pozwoli na osiągnięcie głównego celu przedsięwzięcia, jakim jest poprawa jakości systemu wodno-kanalizacyjnego w aglomeracji Włocławek, w tym spełnienie europejskich standardów w zakresie wyposażenia Włocławka w zmodernizowany system kanalizacyjny. W wyniku przeprowadzonych prac sieci kanalizacyjne osiągną zdecydowanie lepszy stan techniczny, poprawią się także funkcjonalność systemu oraz efektywność zarządzania infrastrukturą kanalizacyjną. Kolejnym efektem in plus będzie poprawa stanu sanitarnego miasta na terenach dotychczas nieskanalizowanych, co korzystnie wpłynie na prawidłową pracę systemu odbioru ścieków z terenu Włocławka. Modernizacja sytemu ma również na celu zwiększenie poziomu jego bezawaryjności, co przyczyni się do zmniejszenia kosztów eksploatacji.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

envicon 2023 ad1a

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2023