Reklama

CWS BANER ad1A [03.11-06.12.23]

Woda geotermalna z kopalni ogrzeje domy w Walii

Woda geotermalna z kopalni ogrzeje domy w Walii
gj
23.01.2018, o godz. 14:47
czas czytania: około 2 minut
0

W nieczynnej kopalni pod starym browarem od lat zbiera się ciepła woda. Ta ma zostać wykorzystana do zasilania centralnego ogrzewania w pobliskich domach. W Walii rozwijany jest projekt produkcji zielonej energii.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_31.08.23-02.03.24

Ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie postanowili wdrożyć mieszkańcy małej walijskiej wioski Caerau, niedaleko Bridgend w Wielkiej Brytanii. Niegdyś funkcjonowała tam kopalnia i warzelnia piwa (Old Brewers). Woda geotermalna, która dotychczas gromadziła się w nieczynnym wyrobisku, zostanie wykorzystana do ogrzania około 150 pobliskich domów.

Obecnie sprawdzana jest temperatura wody (która średnio wynosi 20,6 stopnia Celsjusza) i głębokość samego wyrobiska, która sięga nawet 230 m. Wyniki pomiarów wydajności termalnego systemu grzewczego mają być znane pod koniec lutego, a budowa instalacji rozpocznie się w 2020 roku.

Na tę inwestycję rząd Walii przeznaczył 6,5 mln funtów ze środków unijnych, mając nadzieję na rozwinięcie projektu i produkowanie czystej energii, która jest stosunkowo niedroga. Ogrzewanie z geotermii ma więc wymiar społeczny i ma rozwiązać problem ubóstwa energetycznego w dawnych regionach przemysłowych. Według wstępnych szacunków w przyszłości wodno-kopalniany system grzewczy będzie mógł zasilać nawet 1000 budynków, w tym duże przedsiębiorstwa. Władze Bridgend liczą na to, że tania zielona energia przyciągnie do Doliny Llynfi nowe inwestycje, a tym samym  w regionie spadnie bezrobocie.

To pierwsze tego typu rozwiązanie w Wielkiej Brytanii, ale nie jedyne w Europie. Choć pomysł jest stosunkowo nowy, to w Holandii już od 2008 roku otwarta jest pierwsza wodno-kopalniana elektrownia. Miasto Heerlen, gdzie została zlokalizowana elektrownia, znajduje się w dawnym regionie wydobycia węgla. Ostatnią kopalnię zamknięto tam w latach 70. XX wieku.

Źródło: Engineering & Technology

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

envicon 2023 ad1a

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2023