Podatek cukrowy, który obowiązuje od początku 2021 roku sprawił, że ceny napojów zawierających cukier, kofeinę lub taurynę drastycznie wzrosły. Zdrożeć może też woda w butelkach.

Od początku roku do każdego litra napoju z dodatkiem cukru lub substancji słodzących doliczane jest 50 groszy (10 groszy za „energetyki” zawierające kofeinę lub taurynę). Dodatkowe 5 groszy doliczane jest za każde 5 gram cukru lub substancji słodzącej w napoju. Ceny niektórych napojów wzrosły o ponad 50 proc.

Dziennik Gazeta Prawna informuje, że podwyżki mogą dotknąć także klientów kupujących wodę butelkowaną.

Duże koncerny produkujące napoje słodzone są właścicielami – popularnych na polskim rynku – marek wód mineralnych. Jak zauważa „DGP”, w obliczu przewidywanych spadków zysków z napojów słodzonych, będę one szukały sposobów rekompensaty.

Przez podwyżki cen napojów słodzonych najprawdopodobniej wzrośnie zainteresowanie konsumentów wodami mineralnymi. Zwiększony popyt również może sprawić, że ich producenci będą chcieli podnieść ceny. Według prognoz „DGP” woda mineralna w butelkach może zdrożeć nawet o kilka procent.

Źródło: DGP

Czytaj więcej

Skomentuj