Woda w Wiśle jest bezpieczna - zapewnia Warszawa

Woda w Wiśle jest bezpieczna - zapewnia Warszawa
jwo
30.06.2020, o godz. 9:42
czas czytania: około 2 minut
0

Jakość wody w rzece jest dobra i na bieżąco kontrolowana przez badaczy z laboratorium MPWiK Warszawa.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Ostatnie badania wody w Wiśle zostały wykonane rano 23 czerwca po zakończeniu zrzutu burzowego z przelewu przy ul. Farysa i powtórzone 26 czerwca. Wyniki potwierdzają, że na stan Wisły mają wpływ głównie intensywne opady deszczu – nie tylko w samej Warszawie, ale i na południe od miasta. Powodują one podnoszenie się poziomu wody w rzece.

W okresie od 16 do 23 czerwca poziom wody wzrósł o ponad 50 cm. – Tym samym jakość wody obniża się z powodu podmywania brzegów rzeki i spływów z pól uprawnych – tłumaczy dr Anna Olejnik, zastępczyni dyrektora Pionu Wody w Miejskim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie.

Wszystkie parametry w normie

Eksperci MPWiK zbadali próbki wody z Wisły pobrane w rejonie przelewu przy ul. Farysa, a także obok studni Gruba Kaśka, znajdującej się ok. 10 km dalej na południe, oraz na odcinku od Warszawy do Płocka. Wyniki są porównywalne. Dotyczy to zarówno parametrów fizyko-chemicznych, jak i ilości tlenu rozpuszczonego w wodzie.

Pozostałe parametry, w tym liczba bakterii, przy obecnym wezbraniu mają wartości zbliżone do tych z miesięcy letnich w latach wcześniejszych. Co najważniejsze, stężenia metali ciężkich w rzece są znikome – na poziomie poniżej granicy oznaczalności, czyli uwzględnienia w pomiarze.

– Na jakość wody w rzece ma wpływ wiele czynników. Warto zwrócić uwagę szczególnie na stopień zasolenia wody wiślanej. Jest on wynikiem ciągłych zrzutów zasolonych wód kopalnianych – puentuje dr Olejnik.

Jak badana jest woda w Wiśle

MPWiK prowadzi własny monitoring jakości wody w Wiśle. Próbki wody są pobierane w kilku punktach kontroli jakości wody z rzeki – 7 z nich jest zlokalizowanych na odcinku warszawskim, tj. 500 m od przelewu burzowego przy ul. Farysa, 2,5 km oraz przy wylocie oczyszczonych ścieków z Zakładu „Czajka”. Kolejnych 7 znajduje się na odcinku od Warszawy do Płocka:

  1. Nowy Dwór Mazowiecki, plaża;
  2. Zakroczym, plaża;
  3. Czerwińsk, Bulwar Wiślany, pomost;
  4. Okolice Wyszogrodu, około 0,5 km przed ujściem Bzury;
  5. Okolice Wyszogrodu, około 3 km za ujściem Bzury;
  6. Okolice Zakrzewa Kościelnego;
  7. Płock, pomost.

Zakres badań obejmuje parametry chemiczne oraz mikrobiologiczne, w tym stężenie bakterii i metali ciężkich. Nad prawidłowym poborem próbek do analiz oraz wykonaniem badań czuwają specjaliści z laboratorium MPWiK, które posiada akredytację Polskiego Centrum Akredytacji.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024