Woda z kopalni ponownie wykorzystana

Woda z kopalni ponownie wykorzystana
12.11.2019, o godz. 14:41
czas czytania: około 2 minut
1

W Zakładzie Górniczym Sobieski działa unikalna w sektorze górniczym, nowoczesna infrastruktura służąca do zagospodarowania wody z głębin kopalni. Dzięki zrealizowanym inwestycjom woda w znacznym stopniu zabezpiecza potrzeby technologiczne, socjalno-bytowe i energetyczne zakładu.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

W rejonie Zakładu Górniczego Sobieski uruchomiono nowoczesną oczyszczalnię ścieków sanitarnych oraz przebudowano sieć kanalizacji sanitarnej i deszczowej. Oczyszczona woda odprowadzana jest do zbiornika wód podsadzkowych i wykorzystywana do celów technologicznych. Przedsięwzięcie ma za zadanie ograniczenie emisji zanieczyszczeń i zużycia wody.

– W każdym aspekcie funkcjonowania naszych zakładów górniczych uwzględniamy działania proekologiczne, optymalizujące koszty ich funkcjonowania – mówi Tomasz Cudny z Tauron Wydobycie.

Uzdatnianie się opłaca

W ZG Sobieski funkcjonuje także stacja uzdatniania wody. Po uzdatnieniu woda jest wykorzystywana na potrzeby użytkowe, jako alternatywa dla źródła zaopatrzenia z sieci miejskiej. Woda dołowa wykorzystywana jest również w Zakładzie Wzbogacania i Odsiarczania Miałów oraz Zakładzie Przeróbki Mechanicznej Węgla do procesów technologicznych oraz do celów gospodarczych.

O tym, że woda z kopalń po uzdatnieniu może trafiać nawet do wodociągów przekonuje Spółka Restrukturyzacji Kopalń. Pilotażowy projekt recyklingu wody z podziemnych wyrobisk przygotowywany jest w Czeladzi.

Woda z kopalń może trafiać do wodociągów

Ciepło z wody

ZG Sobieski w Jaworznie należy do kopalń o największym dopływie wód dołowych do wyrobisk w górnictwie węgla kamiennego. Wynosi on ok. 60 m3/min, co pociąga za sobą konieczność utrzymania w pełnym stopniu sprawności systemu głównego odwadniania. Odpompowywanie wody z podziemnych wyrobisk górniczych jest konieczne, by nie doszło do zalania czynnych zakładów, a często także dla ochrony powierzchni.

Woda dołowa jest wykorzystywana do produkcji ciepła. Zasila ona kaskadową Stację Pomp Ciepła, która osiąga moc 420kW. Pompy produkują rocznie ok 6 000 GJ ciepła pokrywając zapotrzebowanie obiektów łaźni górniczych w rejonie Sobieski.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (1)


ete

Komentarz #29963 dodany 2019-11-13 14:30:58

fajnie ze o tym pomyslaleli jak zaraz bedzie trzeba zamykac kopalnie, tak ogromne zaklady powinny byc w duzej mierze samowystarczalne, do tego oszczednosci na oplatach srodowiskowych...ale kto o tym kiedys myslal...pochodnie palily sie non stop a przeciez z metanu mogli miec prad i ciepło...szkoda słów

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024