Woda z Wisły. Nowe studnie głębinowe i modernizacja ujęcia wody

Woda z Wisły. Nowe studnie głębinowe i modernizacja ujęcia wody
PAP
28.09.2020, o godz. 9:30
czas czytania: około 2 minut
0

Wodociągi Płockie planują do 2023 r. budowę czterech studni głębinowych po obu stronach Wisły oraz modernizację ujęcia wody z rzeki wraz z budową rurociągów, a do 2026 r. modernizację głównej Stacji Uzdatniania Wody w prawobrzeżnej części miasta. Celem jest poprawa zaopatrzenia w wodę mieszkańców.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Już teraz trwa modernizacja Stacji Uzdatniania Wody w części lewobrzeżnej części Płocka. Inwestycja realizowana jest właśnie w ramach programu „Zapewnienie bezpieczeństwa zaopatrzenia w wodę mieszkańców Płocka” – na osiedlu Góry. Powstaje tam też nowa studnia głębinowa. Gotowe są już fundamenty nowego obiektu – poinformował w środę Urząd Miasta. Według niego, oba przedsięwzięcia mają potrwać do 2021 r.

„Przed nami najtrudniejszy, najbardziej czasochłonny, ale i najistotniejszy etap drugi, czyli modernizacja głównej Stacji Uzdatniania Wody przy ul. Górnej” – powiedział prezydent Płocka Andrzej Nowakowski, cytowany w informacji prasowej. Jak przypomniał, obiekt ten, położony w prawobrzeżnej części miasta, powstał w 1968 r., a ostatni raz był modernizowany w 1994 r.

Jak podał płocki Urząd Miasta, planowana modernizacja głównej Stacji Uzdatniania Wody na ul. Górnej planowana jest na lata 2024-26. Obejmować ma m.in. budowę nowej, czterokondygnacyjnej hali. Gotowa jest już koncepcja tego obiektu i wstępna wycena szacowana na 80 mln zł. Trwają przygotowania do ogłoszenia przetargu na wykonanie dokumentacji projektowej.

Według płockiego Urzędu Miasta, w ramach programu „Zapewnienie bezpieczeństwa zaopatrzenia w wodę mieszkańców Płocka„ planowana jest również modernizacja ujęcia wody po prawej stronie Wisły na ul. Grabówka w latach 2021-22, a także budowa rurociągów tłoczących wodę do głównej stacji jej uzdatniania. Program zakłada też budowę w prawobrzeżnej części Płocka trzech studni głębinowych, jednej w pobliżu głównej Stacji Uzdatniania Wody na ul. Górnej do 2021 r. oraz dwóch w miejscowości Borowiczki-Pienki w latach 2022-23.

Wodociągi Płockie czerpią wodę do swej sieci z dwóch źródeł: z Wisły oraz ze studni głębinowych, przy czym woda wykorzystywana tam ze studni stanowi od 40 do 60 proc. w zależności m.in. od pory roku i panujących warunków hydrologicznych.

Według spółki, w procesie uzdatniania mieszanina wód jest m.in. dwukrotnie ozonowana, dwukrotnie filtrowana – przez pospieszne filtry antracytowo-piaskowe i biologicznie aktywne filtry węglowe oraz dezynfekowana dwutlenkiem chloru, który jest silniejszym dezynfektantem niż chlor gazowy, a nie wpływa na smak i zapach wody. Pozwala to, jak podają Wodociągi Płockie, na uzyskanie wody pitnej o bardzo dobrej jakości, która spełnia restrykcyjne normy krajowe, europejskie oraz Światowej Organizacji Zdrowia – WHO.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024