Wodociągi Płockie planują do 2023 r. budowę czterech studni głębinowych po obu stronach Wisły oraz modernizację ujęcia wody z rzeki wraz z budową rurociągów, a do 2026 r. modernizację głównej Stacji Uzdatniania Wody w prawobrzeżnej części miasta. Celem jest poprawa zaopatrzenia w wodę mieszkańców.

Już teraz trwa modernizacja Stacji Uzdatniania Wody w części lewobrzeżnej części Płocka. Inwestycja realizowana jest właśnie w ramach programu „Zapewnienie bezpieczeństwa zaopatrzenia w wodę mieszkańców Płocka” – na osiedlu Góry. Powstaje tam też nowa studnia głębinowa. Gotowe są już fundamenty nowego obiektu – poinformował w środę Urząd Miasta. Według niego, oba przedsięwzięcia mają potrwać do 2021 r.

„Przed nami najtrudniejszy, najbardziej czasochłonny, ale i najistotniejszy etap drugi, czyli modernizacja głównej Stacji Uzdatniania Wody przy ul. Górnej” – powiedział prezydent Płocka Andrzej Nowakowski, cytowany w informacji prasowej. Jak przypomniał, obiekt ten, położony w prawobrzeżnej części miasta, powstał w 1968 r., a ostatni raz był modernizowany w 1994 r.

Jak podał płocki Urząd Miasta, planowana modernizacja głównej Stacji Uzdatniania Wody na ul. Górnej planowana jest na lata 2024-26. Obejmować ma m.in. budowę nowej, czterokondygnacyjnej hali. Gotowa jest już koncepcja tego obiektu i wstępna wycena szacowana na 80 mln zł. Trwają przygotowania do ogłoszenia przetargu na wykonanie dokumentacji projektowej.

Według płockiego Urzędu Miasta, w ramach programu „Zapewnienie bezpieczeństwa zaopatrzenia w wodę mieszkańców Płocka„ planowana jest również modernizacja ujęcia wody po prawej stronie Wisły na ul. Grabówka w latach 2021-22, a także budowa rurociągów tłoczących wodę do głównej stacji jej uzdatniania. Program zakłada też budowę w prawobrzeżnej części Płocka trzech studni głębinowych, jednej w pobliżu głównej Stacji Uzdatniania Wody na ul. Górnej do 2021 r. oraz dwóch w miejscowości Borowiczki-Pienki w latach 2022-23.

Wodociągi Płockie czerpią wodę do swej sieci z dwóch źródeł: z Wisły oraz ze studni głębinowych, przy czym woda wykorzystywana tam ze studni stanowi od 40 do 60 proc. w zależności m.in. od pory roku i panujących warunków hydrologicznych.

Według spółki, w procesie uzdatniania mieszanina wód jest m.in. dwukrotnie ozonowana, dwukrotnie filtrowana – przez pospieszne filtry antracytowo-piaskowe i biologicznie aktywne filtry węglowe oraz dezynfekowana dwutlenkiem chloru, który jest silniejszym dezynfektantem niż chlor gazowy, a nie wpływa na smak i zapach wody. Pozwala to, jak podają Wodociągi Płockie, na uzyskanie wody pitnej o bardzo dobrej jakości, która spełnia restrykcyjne normy krajowe, europejskie oraz Światowej Organizacji Zdrowia – WHO.

Czytaj więcej

Skomentuj