1 / 7

Osiem stref funkcjonalnych, 16 tys. m² powierzchni użytkowej i lustro wody liczące aż 1,7 tys. m² – takimi przestrzeniami dysponuje Wodny Park Tychy, który właśnie został udostępniony publiczności. Dla przygotowano wyjątkowe atrakcje, takie jak pierwszy w Polsce symulator surfingu w obiekcie basenowym czy pierwszą w Polsce zjeżdżalnię Aqualoop z pionowym startem.

Właścicielem obiektu jest Regionalne Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej w Tychach. Obiekt został już oficjalnie otwarty, a na majówkę przygotowano wiele atrakcji. Część sportowa będzie czynna od godz. 6 do 22, a rekreacyjna od 9 do 22.

– Otwarcie Wodnego Parku Tychy to dla nas bardzo ważny moment, ukoronowanie pewnego etapu pracy i początek kolejnego. Teraz czekamy na pierwsze recenzje użytkowników i z przyjemnością wsłuchamy się w ich opinie. Od początku przyświecała nam zasada żeby był to obiekt funkcjonalny i wyposażony w zróżnicowane atrakcje, tak aby każdy znalazł tu coś dla siebie – mówi Zbigniew Gieleciak, prezes Regionalnego Centrum Gospodarki Wodno- Ściekowej S.A, inwestora obiektu.

Surfing pod dachem, podnoszone dno

Parki wodne to jedne z najbardziej skomplikowanych i wymagających inwestycji, którym w ministerialnym rozporządzeniu przyznano szóstą – najwyższą tzw. klasę złożoności.

W obiekcie jest m.in. basen z podnoszonym dnem umożliwiający zmianę głębokości wody, basen ze sztuczną falą i plażą oraz sceną widowiskową, rwąca rzeka oraz zielone miejsca wypoczynku z wannami spa, masażerami i leżankami.

Na dachu została zamontowana Folia EFTE umożliwiająca opalanie naturalnym światłem słonecznym wewnątrz budynku. Powstała też wydzielona edukacyjna przestrzeń multimedialno-doświadczalna poświęcona wodzie.

Odwiedzający mogą zrelaksować się w strefie saun (m.in. sauny fińskie i rzymskie), a także poddać się zdrowotnemu działaniu soli w centrum solankowym. Jednocześnie w aquaparku może przebywać 1200 osób.

Łaźnia piwna i ekoenergia

Aquapark wykorzystuje brzeczkę piwną, w której można wziąć zdrowotną kąpiel. Do tego celu zbudowano łaźnię piwną. To specjalnie wydzielona strefa stylizowana na wnętrze historycznego browaru. Największym i najbardziej charakterystycznym punktem łaźni jest miedziana kadź piwna, w której znajduje się pięcioosobowa wanna SPA. Oprócz tego dla kąpiących dostępnych będzie sześć specjalnych wanien w kształcie drewnianych balii.

Na potrzeby obiektu zbudowany został gazociąg o długości ponad 6 km, który dostarcza do Wodnego Parku Tychy biogaz będący własnym, odnawialnym źródłem energii elektrycznej i ciepła dla parku. Biogaz produkowany jest w tyskiej oczyszczalni ścieków, której RCGW jest właścicielem.

Tyska oczyszczalnia ścieków jest samowystarczalna energetycznie. Energia produkowana przez spółkę z odnawialnych źródeł energii, jakim jest biogaz wytwarzany w oczyszczalni ścieków, generuje dodatkowe przychody uzyskiwane ze sprzedaży tzw. zielonych certyfikatów. RCGW planuje zarabiać na OZE również dzięki instalacjom w parku wodnym.

RCGW na finansowanie parku wodnego udało się pozyskać kredyt na 50 mln zł z 10-letnią perspektywą spłaty na bardzo dobrych warunkach, niespotykanych na polskim rynku gospodarczym. Pozostała kwota potrzebna na realizację inwestycji pochodzi ze środków własnych spółki. Całość kosztowała 100 mln zł. Powierzchnia użytkowa wyniesie 16 tys. m kw., z czego 1,7 tys. m kw. to powierzchnia basenów, z tego 400 m kw. to baseny zewnętrzne.

Więcej o inwestycji w Tychach – tutaj.

 

Czytaj więcej

Skomentuj