1 / 11

Zakończyły się prace budowlane, wykończeniowe i odbiory techniczne Wodnego Parku Tychy. 9 kwietnia wykonawca przekaże budynek właścicielowi, a uroczyste otwarcie zaplanowano na 30 kwietnia. Inwestor wprowadził wiele rozwiązań proekologicznych i proekonomicznych.

9 kwietnia Mostostal Warszawa, generalny wykonawca przekaże budynek Regionalnemu Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej w Tychach – właścicielowi, a także zarządcy obiektu.

W Wodnym Parku Tychy będzie można m.in. skorzystać z pierwszej w Polsce zjeżdżalni Aqualoop z pionowym startem, w której zjeżdżając można osiągnąć przyspieszenie zbliżone do trzykrotnego przyspieszenia ziemskiego.

Surfing pod dachem i łaźnia piwna

Miłośnicy wodnych wrażeń będą też mogli skorzystać z jedynego w Polsce symulatora surfingu pod dachem. Do obsługi tej atrakcji spółka zatrudniła profesjonalnego instruktora surfingu. Zmienna prędkość przepływu wody w niecce umożliwi naukę surfowania.

Będzie też basen z podnoszonym dnem umożliwiający zmianę głębokości wody, basen ze sztuczną falą i plażą oraz sceną widowiskową, rwąca rzeka oraz zazielenione miejsca wypoczynku z wannami spa, masażerami i leżankami.

Na dachu zostanie zamontowana Folia EFTE umożliwiająca opalanie naturalnym światłem słonecznym wewnątrz budynku. Powstała też wydzielona edukacyjna przestrzeń multimedialno-doświadczalna poświęcona wodzie.

Odwiedzający będą mogli zrelaksować się w strefie saun (m.in. sauny fińskie i rzymskie), a także poddać się zdrowotnemu działaniu soli w centrum solankowym. Jednocześnie w aquaparku będzie mogło przebywać 1200 osób.

Aquapark będzie także wykorzystywał brzeczkę piwną, w której będzie można wziąć zdrowotną kąpiel. Do tego celu zbudowano łaźnię piwną. To specjalnie wydzielona strefa stylizowana na wnętrze historycznego browaru. Największym i najbardziej charakterystycznym punktem łaźni jest miedziana kadź piwna, w której znajduje się pięcioosobowa wanna SPA. Oprócz tego dla kąpiących dostępnych będzie sześć specjalnych wanien w kształcie drewnianych balii.

– Wanny przeznaczone są do kąpieli w roztworze wodnym brzeczki piwnej, którą warzymy na miejscu w specjalnym urządzeniu – mówi Zbigniew Gieleciak, prezes Regionalnego Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej w Tychach, inwestora aquaparku. Brzeczka piwna na potrzeby łaźni piwnej będzie warzona na miejscu, przez specjalnie przeszkolonych pracowników.

Kąpiel w brzeczce piwnej ma wiele właściwości zdrowotnych. Naturalny słód to doskonałe źródło witaminy B, witaminy PP, sodu, potasu, wapnia oraz fosforu. Dodatkowo wspomaga mikrokrążenie i działa odżywczo na skórę zapobiegając jej przedwczesnemu starzeniu się. Dopełnieniem relaksu po kąpieli piwnej będzie odpoczynek na łóżkach wyścielonych świeżą słomą. Po zakończeniu seansu piwnego każdy gość zostanie okryty w naturalne prześcieradło i odprowadzony przez obsługę do jednego ze specjalnie przygotowanych łóżek relaksacyjnych.

Ekologia i ekonomia dla aquaparku

Parki wodne to jedne z najbardziej skomplikowanych i wymagających inwestycji, którym
w ministerialnym rozporządzeniu przyznano szóstą – najwyższą tzw. klasę złożoności. W przypadku Wodnego Parku Tychy dodatkowym wyzwaniem był unikalny w skali kraju system zasilania w energię elektryczną i ciepło. Na potrzeby obiektu zbudowany został gazociąg o długości ponad 6 km, który dostarcza do Wodnego Parku Tychy biogaz będący własnym, odnawialnym źródłem energii elektrycznej i ciepła dla parku. Biogaz produkowany jest w tyskiej oczyszczalni ścieków, której RCGW jest właścicielem.

Tyska oczyszczalnia ścieków jest samowystarczalna energetycznie. Energia produkowana przez spółkę z odnawialnych źródeł energii, jakim jest biogaz wytwarzany w oczyszczalni ścieków, generuje dodatkowe przychody uzyskiwane ze sprzedaży tzw. zielonych certyfikatów. RCGW planuje zarabiać na OZE również dzięki instalacjom w parku wodnym.

Finansowanie i komunikacja

RCGW na finansowanie parku wodnego udało się pozyskać kredyt na 50 mln zł z 10-letnią perspektywą spłaty na bardzo dobrych warunkach, niespotykanych na polskim rynku gospodarczym. Pozostała kwota potrzebna na realizację inwestycji pochodzi ze środków własnych spółki. Całość ma kosztować ponad 90 mln zł. Powierzchnia użytkowa wyniesie 16 tys. m kw., z czego 1,7 tys. m kw. to powierzchnia basenów, z tego 400 m kw. to baseny zewnętrzne.

Wodny Park Tychy powstał w południowej części miasta bezpośrednio przylegającej do lasów Puszczy Pszczyńskiej. Teren od wschodniej części przylega do osiedla Kombud, od północy – do ulicy Sikorskiego, od zachodu sąsiaduje z osiedlem Cztery Pory Roku, a od południa – z Lasami Kobiórskimi. Usytuowanie obiektu umożliwi łatwy dostęp z drogi krajowej Katowice-Bielsko oraz z całego miasta dzięki specjalnie rozbudowanej sieci komunikacji miejskiej.

Czytaj więcej

Skomentuj