– Dzięki synergii z tyską oczyszczalnią ścieków i produkcji biogazu, Wodny Park Tychy w 2019 r. był całkowicie samowystarczalny energetycznie – poinformował Zbigniew Gieleciak, prezes zarządu Regionalnego Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej w Tychach. To jedyny tego typu obiekt w Polsce zasilany energią z biogazu.

W ubiegłym roku w Wodnym Parku Tychy udało się wyprodukować 6500 MWh energii z biogazu. To tyle, ile potrzeba do zasilenia przez ponad rok 10-tysięcznego miasta.

Do wyprodukowania takiej ilości energii w najnowocześniejszym bloku elektrowni konwencjonalnej zużyto by 2478 ton węgla, co stanowi równowartość 36 pełnych wagonów kolejowych. Część wyprodukowanej energii, dokładnie 3000 MWh, zostało sprzedane do sieci.

Wodny Park Tychy został uruchomiony niemal dwa lata temu, w kwietniu 2018 r. Jego właścicielem jest Regionalne Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej w Tychach, do którego należy także oczyszczalnia ścieków. Wytworzony tam w procesie fermentacji osadów ściekowych i przemysłowych odpadów biodegradowalnych biogaz dostarczany jest do parku rurociągiem.

W 2019 r. park odwiedziło ponad 523 tysiące gości. Plany na 2020 r. przewidują jego rozbudowę. Na przełomie 2020 i 2021 r. ma zostać oddana do użytku druga sauna zewnętrzna. Wówczas tyski Park stanie się jednym z największych tego typu obiektów w Polsce – podczas jednego seansu będzie mógł pomieścić ponad 100 osób, a łącznie z seansów w obu saunach będzie mogło korzystać 175 osób. Nowe obiekty również będą zasilane zieloną energią. Obecnie jego powierzchnia użytkowa wynosi 16 tys. m kw., z czego 1,7 tys. m kw. to powierzchnia basenów.

Czytaj więcej

Skomentuj