– Dzięki synergii z tyską oczyszczalnią ścieków i produkcji biogazu, Wodny Park Tychy w 2019 r. był całkowicie samowystarczalny energetycznie – poinformował Zbigniew Gieleciak, prezes zarządu Regionalnego Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej w Tychach. To jedyny tego typu obiekt w Polsce zasilany energią z biogazu.

W ubiegłym roku w Wodnym Parku Tychy udało się wyprodukować 6500 MWh energii z biogazu. To tyle, ile potrzeba do zasilenia przez ponad rok 10-tysięcznego miasta.

Do wyprodukowania takiej ilości energii w najnowocześniejszym bloku elektrowni konwencjonalnej zużyto by 2478 ton węgla, co stanowi równowartość 36 pełnych wagonów kolejowych. Część wyprodukowanej energii, dokładnie 3000 MWh, zostało sprzedane do sieci.

Nadchodzące szkolenia on-line:

Wodny Park Tychy został uruchomiony niemal dwa lata temu, w kwietniu 2018 r. Jego właścicielem jest Regionalne Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej w Tychach, do którego należy także oczyszczalnia ścieków. Wytworzony tam w procesie fermentacji osadów ściekowych i przemysłowych odpadów biodegradowalnych biogaz dostarczany jest do parku rurociągiem.

W 2019 r. park odwiedziło ponad 523 tysiące gości. Plany na 2020 r. przewidują jego rozbudowę. Na przełomie 2020 i 2021 r. ma zostać oddana do użytku druga sauna zewnętrzna. Wówczas tyski Park stanie się jednym z największych tego typu obiektów w Polsce – podczas jednego seansu będzie mógł pomieścić ponad 100 osób, a łącznie z seansów w obu saunach będzie mogło korzystać 175 osób. Nowe obiekty również będą zasilane zieloną energią. Obecnie jego powierzchnia użytkowa wynosi 16 tys. m kw., z czego 1,7 tys. m kw. to powierzchnia basenów.

Czytaj więcej

Skomentuj