Funkcjonowanie Bydgoszczy od początków jej istnienia było silnie związane z wodą, a dzięki niej również z przemysłem. Mnogość pozostałości dawnych obiektów produkcyjnych i rzemieślniczych sprawiła, że w ostatnich latach zaczęła rozwijać się tu turystyka przemysłowa. W związku z tym powstał Szlak Wody, Przemysłu i Rzemiosła TeH2O, który łączy cenne historycznie i turystycznie obiekty przemysłowe. Spoiwem wszystkich elementów trasy jest woda.
Utworzenie szlaku zrealizowane zostało przez Miasto Bydgoszcz w ramach międzynarodowego projektu SHIFT-X współfinansowanego przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. W Polsce w ramach tego projektu powstał wcześniej m.in. Szlak Energii w Łużycach czy Styryjski Szlak Żelaza. Oferta szlaku przeznaczona jest dla osób pragnących zdobyć nową wiedzę dobrze się przy tym bawiąc. Twórcy postarali się także o to, żeby oczarować zwiedzających i dostarczyć im niezwykłym wrażeń. Twierdzą oni, że – Szlak TeH2O to impuls do szukania informacji o mieście, historii „prosto z fabryki” i zgłębiania miejskich tajemnic. To spiritus movens zanurzenia się w nowym bydgoskim związku chemicznym.
Obiekty zostały wybrane po inwentaryzacji i waloryzacji dziedzictwa przemysłowego Bydgoszczy. Oceniane były takie aspekty jak np. unikatowość, walory estetyczno – artystyczne, atrakcyjność dla turysty. Miejsca są świadectwem dynamicznego rozkwitu miasta w XIX i XX wieku, mądrego wykorzystania sił natury w przemyśle i transporcie oraz istnienia wyspecjalizowanych grup zawodowych związanych z wodą (flisacy, śluzacy). Każdy z nich w przeszłości odegrał ważną rolę w rozwoju grodu nad Brdą.
Zdecydowano, że na trasie znajdzie się piętnaście obiektów. Prowadzi ona przez Exploseum, czyli muzeum prezentujące architekturę przemysłową III Rzeszy na obszarze DAG Fabrik Bromberg, unikatowe w skali kraju Muzeum Mydła i Historii Brudu czy zieloną enklawę w sercu Bydgoszczy jaką jest Wyspa Młyńska. Szlak nie mógł ominąć również najważniejszych obiektów związanych z gospodarką wodną jak zabytkowa Hala Pomp, Wieża Ciśnień z pomostem widokowym, z którego można oglądać wspaniałą panoramę miasta i ponad 240-letni Kanał Bydgoski. Pozostałe obiekty to: Spichlerze nad Brdą, Muzeum Fotografii, Warzelnia Piwa, Muzeum Farmacji Apteki ,,Pod Łabędziem”, Muzeum Kanału Bydgoskiego im. S. Malinowskiego, Izba Tradycji Bydgoskich Dróg Żelaznych, Introligatornia przy Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej, Dawna Gazownia Miejska – Polska Spółdzielnia Gazownictwa, Fabryka Obrabiarek do Drewna oraz Barka Lemara.
Zwiedzanie obiektów jest doskonałą możliwością poznania nie tylko technicznych aspektów produkcji, tajników nauki i rzemiosła czy zachwycenia pięknem miejsc, ale także okazją do poznania fascynujących historii ludzi i wydarzeń z okresu rozkwitu Bydgoszczy.
Komentarze (0)