Do zachodniopomorskich spółek wodnych ma trafić 500 tys. zł wsparcia na udrażnianie urządzeń służących do prawidłowej retencji wód. Wody Polskie podpisały porozumienie z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.
Na skutek pęknięcia rurociągu kanalizacji w Kopenhadze do Morza Bałtyckiego przedostają się ścieki, które miały trafić do oczyszczalni - poinformowało przedsiębiorstwo kanalizacyjne Novafos. W okolicy zrzutu nie zaleca się kąpieli.
Projekt tzw. ustawy odorowej trafił do uzgodnień międzyresortowych. Nowe przepisy określają na 500 m minimalną odległość, w jakiej może być zbudowana duża ferma zwierząt, aby zapachy nie były uciążliwe dla okolicznych mieszkańców.
Z punktu widzenia obowiązku zbiorowego zaopatrzenia w wodę w działaniu przedsiębiorstw wod-kan sprawdza się zasada „myśl globalnie, działaj lokalnie”. Ogromne zużycie zasobów wody to wciąż domena przemysłu. Przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne nie są bez winy, choć trzeba pamiętać, że działają na rynku opanowanym także przez potrzeby deweloperów.
Naukowcy z Głównego Instytutu Górnictwa (GIG) w Katowicach opracowali przenośny system służący do analizy i transportu biologicznych próbek, np. wody, ścieków czy gleby. W ostatnim czasie urządzenie było testowane w Jastrzębskim Zakładzie Wodociągów i Kanalizacji w Jastrzębiu-Zdroju.











