Świdnickie wodociągi miały zająć się remontem miejskiego kąpieliska. Jednak od czterech lat nie udało się sfinalizować przetargu na przebudowę. Sprawę zgłoszono do CBA i prokuratury.

Remont kąpieliska letniego w Świdnicy został wybrany przez mieszkańców jako jedna z inwestycji w ramach budżetu obywatelskiego.

Prace modernizacyjne Świdnickiemu Przedsiębiorstwu Wodociągów i Kanalizacji powierzyła Rada Miejska w Świdnicy w 2016 roku. Finansowanie przedsięwzięcia miało być pokryte przez wyemitowane przez wodociągi obligacje. Chodziło o to, aby inwestycja nie została wliczona do długu publicznego Świdnicy.

Wybór wykonawcy remontu miejskiego kąpieliska odbył się na drodze przetargowej. Dotychczas miały miejsca już cztery procedury, z których wszystkie pozostały uchylone, a ich przyczynami były: niedopełnienie wymogów dokumentacyjnych, w drugim przetargu pojawienie się wygórowanej stawki za zlecenie, w kolejnym z konkursów nie pojawiła się żadna oferta, w ostatnim natomiast wystąpił problem z opłaceniem inwestycji.

Sprawę zgłoszono anonimowo do prokuratury i CBA. – Chcemy ustalić, czy zachodzi podejrzenie popełnienia przestępstwa. Prokurator zlecił policji podjęcie działań, równolegle także zwrócił się do CBA – mówi prokurator rejonowy Marek Rusin.

W sprawie problemów z finansowaniem przedsięwzięcia wypowiedział się Jacek Sochacki, prezes Świdnickiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, który jako przyczynę utrudnień z płatnościami wskazał na działania banku, który wycofał swoje wcześniejsze ustalenia w sprawie kredytowania realizacji modernizacji. Bank przedstawił nowe obwarowania, które zdaniem prezesa stoją w sprzeczności z interesem publicznym miasta.

W najbliższym czasie miejscy radni planują podjęcie uchwały w sprawie zmian warunków finansowania remontu letniego kąpieliska, a w szczególności zapisów dotyczących dodatkowych warunków współpracy z bankiem.

Czytaj więcej

1 Komentarz

  1. Ile jeszcze lat mieszkańcy Swidnicy poczekaja na remont pieknej/dawno temu/ pływalni
    Co przez ostatnie 4 lata robiły władze,rada i radni Swidnicy. Czy nie obiecali mieszkancom,przed wyborami, poprawe ich warunków życia i wypoczynku? Przydało by się kompleksowe rozliczenie działan wszystkich organów władzy w Swidnicy w sprawie bezczynności w temacie” REMONT PLYWALNI ” !!

Skomentuj