– Wspólne działania umożliwiają bardziej efektywną współpracę pomiędzy strażakami, a Wodociągami Zachodniopomorskimi – wyjaśnia Łukasz Szeląg, rzecznik Wodociągów Zachodniopomorskich. – Dodam, że strażacy bardzo często informują nas o uszkodzeniach hydrantów do których doszło na przykład z powodu wypadku drogowego lub nieuwagi kierowców, w czasie wykonywania manewrów związanych z wjeżdżaniem na posesję.
Ostatnie kontrolne spotkanie wodociągowców i strażaków OSP miało miejsce na terenie Gminy Chojna.
Dotacje i wsparcie dla OSP
To też nie jedyne wspólne działanie, a współpraca wodociągowców z pożarnikami ma wiele więcej aspektów. Wodociągi Zachodniopomorskie wspomagały min. zakupy dla OSP. W ostatnim czasie, OSP w Lisim Polu zyskało od WZ dofinansowanie na zakup pierwszego wozu strażackiego i niezbędnych węży.
Przy okazji dodajmy, że pod pojęciem hydrantu rozumie się urządzenie umożliwiające bezpośredni pobór wody z głównych przewodów sieci wodociągowej. Hydrant wyposażony jest w zawór i złącze do węża.
Typy i zastosowanie hydrantów
Rozróżnia się też kilka typów hydrantów: uliczne (na sieciach zewnętrznych) z podziałem na: nadziemne i podziemne, a także hydranty wewnętrzne (natynkowe lub wnękowe – na wewnętrznych instalacjach przeciwpożarowych budynku), zaliczane do stałych urządzeń gaśniczych uruchamianych ręcznie Pojęciem „hydrantu” określa się również elastyczny wąż pożarniczy służący do wyprowadzania wody z sieci wodociągowej lub zbiornika wody. Urządzenie to ma zastosowanie do celów gospodarczych i przeciwpożarowych.
Komentarze (0)