Wodociągowcy dyskutują o OZE – Konferencja IGWP

Wodociągowcy dyskutują o OZE – Konferencja IGWP
Martyna Matuszczak
09.12.2015, o godz. 13:43
czas czytania: około 4 minut
0

W Łodzi trwa konferencja poświęcona wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii (OZE) w branży wod-kan. Na dwudniowe wydarzenie (8-9 grudnia), zorganizowane pod hasłem "Woda. Ścieki. Osady" zaprosiła Izba Gospodarcza „Wodociągi Polskie”.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Była to druga edycja Konferencji “Woda. Ścieki. Osady. Aspekty prawne i finansowanie – Warsztaty”, podczas której tym razem skupiono się na ważnych dla branży kwestiach związanych z wejściem w życie 1 stycznia 2016 r. nowych przepisów. Do takich spraw należy zakaz składowania osadów ściekowych na składowiskach, który zacznie obowiązywać od przyszłego roku a także nowe postanowienia ustawy o OZE. – Nasza branża pokładała wielkie nadzieje w ustawie o OZE. Długo trwały konsultacje i negocjacje szczególnie dotyczące definicji biomasy. Przez te problemy udało się Izbie Gospodarczej „Wodociągi Polskie”, która reprezentowała branżę, przejść zwycięsko. Dla gospodarki wod-kan kwestia była istotna. Uznanie osadu za biomasę daje szansę wielu przedsiębiorstwom na uzyskanie wsparcia finansowego na budowę instalacji biogazowych, przy jednoczesnym rozwiązaniu problemów związanych z gromadzeniem osadów. Wpłynąć może także na zmniejszenie kosztów dostawy energii elektrycznej, a w niektórych przypadkach, być może, uniezależnić przedsiębiorstwo od źródeł zewnętrznych. Istnieje też możliwość sprzedaży uzyskanej nadwyżki – wyjaśniała Dorota Jakuta, prezes IGWP.

Zmiany w ustawie OZE = zmiany dla branży wod-kan

Zaproszeni specjaliści dyskutowali m.in. o przepisach ustawy o Odnawialnych Źródłach Energii (OZE), na podstawie których od 2016 r. wsparcie dla OZE będzie następować w systemie aukcyjnym. Wspomniana ustawa oraz rozporządzenie w sprawie cen referencyjnych określa wielkość wsparcia i zmienia aktualnie funkcjonujące realia.

Prezes Zarządu Instytutu Energetyki Odnawialnej – Grzegorz Wiśniewski objaśnił słuchaczom różnice między nowym systemem wsparcia OZE (systemem aukcyjnym) a dotychczasowym systemem (zielonych certyfikatów) oraz wpływ tych zmian na funkcjonowanie przedsiębiorstw wod-kan – Pojawienie się systemu aukcyjnego niesie ze sobą pewną barierę. Przedsiębiorstwa muszą bowiem przygotować projekty nie mając pewności, że wygrają aukcję. Muszą również ponieść koszty przygotowania takich projektów, co wynosi ok. 5-10% pełnych nakładów inwestycyjnych. To jest podstawowa zmiana pojawiająca się w nowym systemie. – wyjaśniał G. Wiśniewski.

Wyzwania stojące przed branżą po 1 stycznia 2016 r., z perspektywy przedsiębiorstwa wod-kan, wytwarzającego energię odnawialną, zaprezentował dr Tadeusz Żaba z MPWiK w Krakowie. Podkreślał, iż nowe procedury związane z systemem aukcyjnym są dużo bardziej skomplikowane: – Ograniczony do 15 lat okres wsparcia może skutkować problemami z opłacalnością niektórych inwestycji (z uwagi na długi okres zwrotu nakładów). Pojawiły się także problemy z uzyskaniem świadectw pochodzenia w eksploatowanych instalacjach uruchomionych przed wejściem w życie ustawy o OZE.

Okazuje się także, że m.in. w krakowskim MPWiK pojawiły się niejasności wynikające ze zmiany przepisów i problemy z wpisem na „listę wytwórców prowadzących działalność regulowaną” mogą zniechęcić potencjalnych inwestorów. – Niewpisanie na „listę” powoduje brak możliwości uzyskania świadectw pochodzenia, co zmienia zasady w trakcie obowiązywania koncesji. W związku z tym wydaje się zasadne, aby wszyscy dotychczasowi wytwórcy posiadający ważne koncesje zostali z automatu wpisani na „listę” – mówił dr Tadeusz Żaba.

Nowa perspektywa finansowa

Uczestnicy konferencji mieli również okazję posłuchać o nowych możliwościach finansowania projektów z zakresu gospodarki wodno-ściekowej. Wiążą się one z wprowadzeniem perspektywy unijnej 2014-2020, która otworzyła nowe możliwości dotowania inwestycji. Jednak z jej nadejściem zmieniły się programy, działania i osie priorytetowe, a także wytyczne poszczególnych obszarów dotacyjnych oraz dokumentacje składanych wniosków. Ponadto, środki dostępne są w różnych instrumentach finansowania i znajdują się w gestii wielu instytucji.

Zawiłości nowych możliwości pozyskiwania funduszy unijnych w perspektywie 2014-2020 starali się wyjaśnić zaproszeni przedstawiciele instytucji państwowych. O dotacjach z zakresu Regionalnych Programów Europejskich mówił Piotr Machański, Naczelnik Wydziału Wsparcia Zarządzania Programów i Projektów Regionalnych. Niuanse pozyskiwania środków z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej omówił Krystian Szczepański, wiceprezes tej organizacji. Natomiast przedstawiciele firmy Stratego – Aleksander Szalecki i Piotr Sękowski wyjaśniali funkcjonowanie programów pomocowych realizowanych przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Nowością konferencji z cyklu “Woda. Ścieki. Osady”, są warsztaty praktyczne wprowadzone do programu drugiego dnia spotkania. Dzięki nim uczestnicy zdobywają wiedzę i umiejętności z zakresu systemu aukcyjnego, a także źródeł i możliwości pozyskiwania funduszy. Prowadzone przez praktyków zajęcia uwzględniają współpracę z uczestnikami oraz przykładowe realizacje.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024