Wody podziemne znaleziono w Republice Południowej Afryki, w kopalni uranu i złota w Moab Khosong. Naukowcy prowadzą tu badania górnicze na ogromnych głębokościach. Kopalnia jest położona w basenie geotektonicznym Witwatersrand, na terenie, który kiedyś był kraterem. Skały, z których wydobywa się uran i złoto to najczęściej granity-zieleńce, gnejsy tonalitowo-granodiorytowe, czyli skały metamorficzne, i inne skały maficzne i osadowe. Zasadnym wydawałoby się zatem pytanie jaki związek może mieć odkryta woda ze skałami bogatymi w uran i produkcją wodoru, czy helu.
Chemolitotrofy w roli głównej
Okazuje się, że elementem wspólnym tego układu są mikroorganizmy chemolitotroficzne, u których głównym źródłem energii jest utlenianie związków nieorganicznych. Zasadniczo chemolitotrofami są tylko bakterie, i od dawna było wiadomo o obecności tych organizmów na dużych głębokościach w skorupie ziemskiej. Skały, w których naukowcy odkryli wody podziemne, są wzbogacone w uran, czyli pierwiastek promieniotwórczy. Jego obecność, a konkretnie promieniowanie z niego pochodzące, prowadzi do procesu radiolizy, w wyniku którego powstaje duże stężenie wodoru. Wodór natomiast staje się następnie źródłem energii dla chemolitotrofów, czyli bakterii wodorowych. Zasoby wodne w tym przypadku mogą stanowić rolę magazynu tego źródła energii dla owych organizmów.
Wody podziemne na 3 km – lepiej ich nie pić
Oczywiście znalezione w kopalni wody podziemne to nie czyste H2O, ale raczej roztwór wodny, w którym rozpuszczonych jest wiele pierwiastków chemicznych, takich jak np. uran, tor, potas, czy wodór. Roztwór ten znajduje się w zamkniętym skalnym systemie bez dostępu do środowiska zewnętrznego, i wykazuje się niezwykle wolnym tempem interakcji ze skałami. Właśnie dlatego jest bardzo interesujący dla badaczy.
Inne planety
Odkrycie naukowców w Moab Khosong może nieść za sobą szerokie implikacje w badaniach nad źródłami życia na innych planetach. Jeśli bowiem na kilkukilometrowych głębokościach na Ziemi znajduje się roztwór wodny, który jest źródłem pożywienia dla konkretnych bakterii, to może podobne systemy wodno-skalne mogą funkcjonować również na innych planetach Układu Słonecznego.
źródło: Focus.pl
Komentarze (0)