Wody Polskie pracują nad ryzykiem powodziowym

Wody Polskie pracują nad ryzykiem powodziowym
ko
05.09.2018, o godz. 12:33
czas czytania: około 1 minuty
0

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie nadzoruje prace nad polityką przestrzenną związaną z zagrożeniem powodziowym. Obecnie aktualizowane są wstępne oceny ryzyka powodziowego.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Do tego zadania zobowiązuje Polskę unijna dyrektywa powodziowa. Nakazuje ona  wykonywanie przeglądu i aktualizacji co 6 lat. W ramach aktualizacji ocenić należy ryzyko powodziowe dla ludzkiego zdrowia, środowiska, dziedzictwa kulturowego oraz działalności gospodarczej.

Urzędy wojewódzkie i marszałkowskie w całej Polsce otrzymały w związku z tym do zaopiniowania m.in. dane przestrzenne z obszarów narażonych na niebezpieczeństwo powodzi oraz bazę danych powodzi historycznych i powodzi prawdopodobnych, bazę danych wstępnej oceny ryzyka powodziowego, raport z ich przeglądu i aktualizacji oraz wizualizacje map. Do tej pory dokumenty zaopiniowali jedynie przedstawiciele województwa łódzkiego.

PGW Wody Polskie przeprowadziło także badanie ankietowe w jednostkach samorządu terytorialnego. Przebadano ich łącznie 3645, miasta i gminy o bardzo wysokim i wysokim ryzyku powodziowym były ankietowane w poszerzony sposób. Na terenie 54 proc. ankietowanych jednostek wystąpiły w przeszłości powodzie. Najczęstszymi typami powodzi były rzeczne (41 proc.) i opadowe (39 proc.).

Będą nowe mapy przeciwpowodziowe

W opracowaniu brano pod uwagę dane przedstawione przez Państwową Straż Pożarną. Zasugerowano powołanie jednostki odpowiedzialnej za opracowanie metodyki wyznaczania obszarów wyjątkowych narażonych na skutki nadmiernych opadów, przygotowanie materiałów edukacyjnych i instrukcji działania. W planach jest także wsparcie miast poprzez wdrożenie systemu finansowego i merytorycznego oraz przygotowanie map wrażliwości na powodzie opadowe.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024