Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Wody Polskie: zrzut wody we Włocławku był zgodny z przepisami

Wody Polskie: zrzut wody we Włocławku był zgodny z przepisami
sm
22.06.2018, o godz. 15:13
czas czytania: około 3 minut
3

Zwiększony przepływ wody przez włocławską zaporę na Wiśle spowodował zalanie miejsc, gdzie wiele ptaków, w tym gatunków chronionych, miało swoje gniazda. Wody Polskie przeprowadziły kontrolę decyzji o zrzucie wody i zapewniają, że wszystko było zgodne z prawem.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Alimentacja (zasilenie rzeki wodą – przyp. red.) Wisły 26 maja 2018 r. na odcinku poniżej Stopnia Wodnego we Włocławku była uzasadniona i zgodna ze wszystkimi przepisami obowiązującymi dla Stopnia Wodnego Włocławek –  to jeden z wniosków wynikających z czynności wyjaśniających, które zostały przeprowadzone na polecenie Prezesa Wód Polskich we Włocławku przez Departament Kontroli i Audytu Wewnętrznego Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej.

Przeciw planowanemu zrzutowi protestowały liczne organizacje ekologiczne, m.in. WWF Polska. Apelowały, by poczekać ze zrzutem do zakończenia okresu lęgowego ptaków, w tym gatunków objętych ścisłą ochroną, m.in. sieweczki rzecznej, sieweczki obrożnej, rybitwy białoczelnej i rybitwy rzecznej. Do zrzutu doszło na obszarze Natura 2000 Dolina Dolnej Wisły.

Zrzut wody i kontrola

Zrzut wody z zapory nastąpił po wniosku armatorów, którzy wykorzystują Wisłę do transportu wielkogabarytowych towarów, jakich nie da się przewieźć drogą lądową czy koleją. Tym razem chodziło o dwa pchacze i barkę transportującą element statku zbudowany w Stoczni Rzecznej w Płocku „Centromost”. Centromost poprosił o alimentację rzeki 10 maja.

– Wody Polskie działały zgodnie z prawem, wykonując swoje statutowe i ustawowe obowiązki – powiedział komentując zarzuty Przemysław Daca, prezes Wód Polskich. – Musimy dbać o zrównoważony rozwój, ale jesteśmy zobligowani do gospodarczego wykorzystania rzek – mówił, pokazując list od marszałków pięciu nadwiślańskich województw w tej sprawie. Zlecił jednak kontrolę w tej sprawie. Jej wyniki właśnie zostały opublikowane. Co ustalono?

22 maja Wody Polskie potwierdziły możliwość zasilenia rzeki, ponieważ zostały wypełnione wytyczne określone w Instrukcji Gospodarowania Wodą. Wody Polskie poinformowały o planowanym zrzucie 49 instytucji. Nie było wśród nich Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

25 maja opublikowano komunikat nawigacyjny o zrzucie, a 26 zrzut wody został przeprowadzony i barka z ładunkiem popłynęła rzeką, ale łachy ze stanowiskami lęgowymi ptaków zostały zalane wodą. Towarzystwo Przyrodnicze Alauda zgłosiło na policji zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa.

Warunki zostały spełnione

Jak informują Wody Polskie zrzut wody był zgodny z przepisami, bo przeprowadzono go zgodnie z Instrukcją Gospodarowania Wodą. Wody Polskie zapewniają, że wypełniły wszystkie warunki. Przewiduje ona, że przy dopływach wody poniżej 1200 m3/s dla zapewniania bezpiecznej żeglugi dopuszcza się alimentowanie odcinka rzeki Wisły poniżej Stopnia Wodnego we Włocławku wykorzystując pojemność zbiornika w granicach rzędnych 57,00 -57,30 m nNN/, dodatkowy przepływ wody nie może być stosowany przy dopływach wody do zbiornika poniżej 600 m3 z powodu braku możliwości odbudowy pojemności zbiornika, możliwe jest zwiększenie przepływu wody przez stopień o 400 m3/s przez 12 godzin przy dopuszczalnej prędkości obniżania/podwyższania poziomu wody dolnej maksymalnie o 50 cm/godz.

Wody Polskie wskazują też, że Plan Zadań Ochronnych, ustanowiony dla obszaru Natura 2000 Dolina Dolnej Wisły, znajdującego się poniżej Stopnia Wodnego we Włocławku uwzględnia utrzymanie szlaku żeglugowego i zwrócił uwagę, że nie została przeprowadzona żadna inwentaryzacja lęgów ptaków na rzecznych łachach i wyspach.

Wody Polskie zwróciły uwagę, że jednym z celów budowy Stopnia Wodnego Włocławek była poprawa warunków żeglugowych na dolnej Wiśle, która jest rzeką żeglowną i taka funkcja stopnia jest uwzględniona w gospodarowaniu wodami prowadzonymi na podstawie pozwolenia wodnoprawnego i Instrukcji Gospodarowania Wodą.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (3)


Komentarz #12463 dodany 2018-06-22 20:38:32

POJDZIECIE SIEDZIEC ... :)


plugawy ptak nocy

Komentarz #12491 dodany 2018-06-25 22:37:43

Bandyta sam się skontrolował i stwierdził, że wymordował bezbronne istoty "legalnie". Co ciekawe inna rządowa agenda (RDOŚ) ogłosiła, że to legalne nie było. Za Wody Polskie! DO DNA!!!!!!!!!!!!!!


michał m.

Komentarz #12830 dodany 2018-07-12 19:55:12

w wodach polskich rządzi światło-życie

Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024