Wreszcie są! Pojawiły się długo wyczekiwane warszawskie źródełka

Wreszcie są! Pojawiły się długo wyczekiwane warszawskie źródełka
mat
01.07.2019, o godz. 12:04
czas czytania: około 2 minut
0

W stolicy stanęły pierwsze miejskie poidełka, które miały pojawić się w wybranych lokalizacjach Warszawy już rok temu. Warszawiacy mogą na razie ugasić pragnienie w trzech lokalizacjach - przy ul. Nowy Świat, na pl. Dąbrowskiego i pl. Teatralnym.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Dostęp do poidełek miejskich zapowiadano już rok temu. – Chcemy, żeby źródełka pojawiły się w przestrzeni Warszawy przed tegorocznymi wakacjami – mówił wiosną 2018 r. Marek Piwowarski, dyrektor Zarządu Zieleni m.st. Warszawy.

Źródełka z ogólnodostępną kranówką to inicjatywa zgłoszona po raz pierwszy do budżetu partycypacyjnego w 2016 r. Warszawie udało się rozpocząć projekt, który od dłuższego czasu realizuje wiele polskich miast. Darmowy dostęp do wody w przestrzeni publicznej oferują m.in. Gdańsk, Łódź, Kielce, Bydgoszcz, Kraków, Wadowice, Chrzanów czy Tychy.

W Warszawie stanie 177 poidełek. Miasto szuka wykonawcy

– Mieszkańcy coraz chętniej rezygnują z butelkowanej wody na rzecz warszawskiej kranówki. Teraz jest ona również dostępna w przestrzeni miejskiej. Publiczne źródełka można spotkać przy głównych punktach stolicy – mówi Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju m.st. Warszawy i dodaje – Zmiany klimatyczne sprawiają, że upały są dokuczliwe. W trosce o bezpieczeństwo warszawiaków zapewniamy im dostęp do świeżej wody.

Kranówka z „Grubej Kaśki”

Miejskie kraniki są podłączone do podziemnych hydrantów. W ramach pilotażu pojawi się ich łącznie 30, a docelowo na ulicach miasta ma stanąć ma blisko 200 źródełek. Ich lokalizacje zostały wybrane na podstawie projektów zgłoszonych w budżecie obywatelskim.

Warszawskie poidełka swym wyglądem nawiązują do studni infiltracyjnej „Gruba Kaśka”, która stoi w nurcie Wisły. Obiekt, jedyny taki w Europie, w tym roku obchodzi jubileusz 55-lecia uruchomienia.

– Mamy dwa rodzaje źródełek. Jedne są zielone, a drugie z brązowym wykończeniem, tak by pasowały do zabytkowej okolicy. Kraniki spełniają najwyższe standardy jakości, są bezpieczne, higieniczne a zarazem komfortowe dla mieszkańców. Wyregulowany strumień wody pozwala wygodnie napić się bezpośrednio z kraniku, jak również uzupełnić bidon – mówi Renata Kuryłowicz, zastępczyni dyrektora Zarządu Zieleni m.st. Warszawy.

Higieniczne i łatwe w obsłudze

Obsługa urządzeń jest prosta. Mogą z nich korzystać dzieci i dorośli. Źródełka mają przy podstawie specjalne miski dla zwierząt. Dodatkowo projekt był konsultowany z Pełnomocnikiem Prezydenta m.st. Warszawy ds. dostępności, by kraniki były wygodne dla osób z niepełnosprawnościami.

Prosta forma modelu ułatwia bieżące czyszczenie i dezynfekcję. Warszawską kranówkę dostarcza MPWiK w m.st. Warszawie. Jednostka odpowiada też za codzienną eksploatację źródełek – każde ujęcie będzie sprawdzane i czyszczone każdego dnia. Po przeprowadzeniu testów jakości wody w lipcu uruchamiane będą kolejne ujęcia.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024