1 / 5

W stolicy stanęły pierwsze miejskie poidełka, które miały pojawić się w wybranych lokalizacjach Warszawy już rok temu. Warszawiacy mogą na razie ugasić pragnienie w trzech lokalizacjach – przy ul. Nowy Świat, na pl. Dąbrowskiego i pl. Teatralnym.

Dostęp do poidełek miejskich zapowiadano już rok temu. – Chcemy, żeby źródełka pojawiły się w przestrzeni Warszawy przed tegorocznymi wakacjami – mówił wiosną 2018 r. Marek Piwowarski, dyrektor Zarządu Zieleni m.st. Warszawy.

Źródełka z ogólnodostępną kranówką to inicjatywa zgłoszona po raz pierwszy do budżetu partycypacyjnego w 2016 r. Warszawie udało się rozpocząć projekt, który od dłuższego czasu realizuje wiele polskich miast. Darmowy dostęp do wody w przestrzeni publicznej oferują m.in. Gdańsk, Łódź, Kielce, Bydgoszcz, Kraków, Wadowice, Chrzanów czy Tychy.

W Warszawie stanie 177 poidełek. Miasto szuka wykonawcy

– Mieszkańcy coraz chętniej rezygnują z butelkowanej wody na rzecz warszawskiej kranówki. Teraz jest ona również dostępna w przestrzeni miejskiej. Publiczne źródełka można spotkać przy głównych punktach stolicy – mówi Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju m.st. Warszawy i dodaje – Zmiany klimatyczne sprawiają, że upały są dokuczliwe. W trosce o bezpieczeństwo warszawiaków zapewniamy im dostęp do świeżej wody.

Kranówka z „Grubej Kaśki”

Miejskie kraniki są podłączone do podziemnych hydrantów. W ramach pilotażu pojawi się ich łącznie 30, a docelowo na ulicach miasta ma stanąć ma blisko 200 źródełek. Ich lokalizacje zostały wybrane na podstawie projektów zgłoszonych w budżecie obywatelskim.

Warszawskie poidełka swym wyglądem nawiązują do studni infiltracyjnej „Gruba Kaśka”, która stoi w nurcie Wisły. Obiekt, jedyny taki w Europie, w tym roku obchodzi jubileusz 55-lecia uruchomienia.

– Mamy dwa rodzaje źródełek. Jedne są zielone, a drugie z brązowym wykończeniem, tak by pasowały do zabytkowej okolicy. Kraniki spełniają najwyższe standardy jakości, są bezpieczne, higieniczne a zarazem komfortowe dla mieszkańców. Wyregulowany strumień wody pozwala wygodnie napić się bezpośrednio z kraniku, jak również uzupełnić bidon – mówi Renata Kuryłowicz, zastępczyni dyrektora Zarządu Zieleni m.st. Warszawy.

Higieniczne i łatwe w obsłudze

Obsługa urządzeń jest prosta. Mogą z nich korzystać dzieci i dorośli. Źródełka mają przy podstawie specjalne miski dla zwierząt. Dodatkowo projekt był konsultowany z Pełnomocnikiem Prezydenta m.st. Warszawy ds. dostępności, by kraniki były wygodne dla osób z niepełnosprawnościami.

Prosta forma modelu ułatwia bieżące czyszczenie i dezynfekcję. Warszawską kranówkę dostarcza MPWiK w m.st. Warszawie. Jednostka odpowiada też za codzienną eksploatację źródełek – każde ujęcie będzie sprawdzane i czyszczone każdego dnia. Po przeprowadzeniu testów jakości wody w lipcu uruchamiane będą kolejne ujęcia.

Czytaj więcej

Skomentuj