Tegoroczne zasady WBO nie różnią się od tych znanych z ubiegłego roku. Mieszkańcy Wrocławia wybierają spośród projektów ponadosiedlowych i osiedlowych. Każdy mieszkaniec Wrocławia ma jeden głos, w ramach którego może wybrać maksymalnie jeden projekt osiedlowy – do 750 tys. zł i jeden ponadosiedlowy, którego wartość może osiągnąć 2 mln złotych.
Zmieniają Wrocław z WBO
Wrocławianie mogą głosować w WBO 2020 niezależnie od swojego wieku, meldunku, czy posiadanego obywatelstwa. Uczestnik głosowania nie musi udowadniać, że mieszka we Wrocławiu – zameldowanie nie jest wymagane. Głosowanie rozpoczęło się 18 września o godzinie 9.00, potrwa dwa pełne tygodnie, do 5 października, do godz. 23.59. Głosowanie odbywa się w formie elektronicznej i w formie papierowej.
Jakie projekty w tym roku?
W głosowaniu bierze udział 199 projektów, w tym 122 projekty osiedlowe i 77 ponadosiedlowych. Pierwotnie zgłoszonych zostało ich aż 413. Negatywnie zweryfikowanych zostało 170 z nich. 37 projektów zostało wycofanych przez samych liderów, a 7 innych będzie realizowanych poza WBO.
Podobnie jak w ubiegłych latach, szczególną popularnością wśród liderów WBO cieszą się projekty związane z miejską zielenią. – To projekty dotyczące budowy parków, zieleńców, nasadzeń drzew. To wskazuje, jakie są potrzeby wrocławian – mówi Sebastian Wolszczak z Wydziału Partycypacji Społecznej Urzędu Miejskiego Wrocławia.