Czasami wystarczy parę dni, by ściany zrewitalizowanej kamienicy zamieniły się w “brudnopis”. Dla wandali, którzy sprayami znaczą swoje miejsca nie ma znaczenia, czy niszczą zabytek, nową wiatę przystankową czy tramwaj. Zostawiając swoje tagi, czyli wykonane sprayem napisy, szpecą całe miasto. Niestety kosztami ich głupoty obciążani są mieszkańcy, właściciele nieruchomości, garaży itd.

– Tylko w tym roku, by pozbyć się bazgrołów, wydaliśmy pół miliona złotych na farby, chemikalia do czyszczenia czy nowe szyby, których nie sposób domyć – tłumaczy Agnieszka Korzeniowska, rzecznik wrocławskiego MPK.

Problemy w walce z tagerami wynikają z tego, że rzadko udaje się ich złapać na gorącym uczynku. Pomimo tego policja, jak i straż miejska odnoszą na tym polu sukcesy. Niedawno funkcjonariuszom udało się zatrzymać wandala, który oszpecił Wrocław w kilkudziesięciu miejscach. Teraz oskarżonemu, który przyznał się do winy, grozi wyrok więzienia w zawieszeniu i kara grzywna do 80 tys. zł.

Wkrótce takich zatrzymań będzie więcej. – Wandale nie zdają sobie sprawy z tego, że każdy malunek, każde zniszczenie zostaje odnotowane i sfotografowane. Gromadzimy w ten sposób materiał dowodowy, który włącznie z zapisem kamer z wrocławskich tramwajów i autobusów przekazujemy policji – wyjaśnia rzeczniczka MPK.

Aktualnie we Wrocławiu monitorowanych jest 150 pojazdów. Do jesieni liczba kamer zainstalowanych w autobusach i tramwajach powiększy się o 2 tys. obejmując niemal cały tabor. Jednocześnie MPK zamierza współpracować z prawdziwymi grafficiarzami. – Artyści, którzy wiedzą jak używać puszki ze sprayem będą mogli ozdobić parę naszych pojazdów – zapowiada Agnieszka Korzeniowska.

"Chłopaki nie mażą po Wrocławiu" to akcja, w którą wspólnie zaangażowały się: miasto Wrocław, ATM Grupa, Gazeta Wyborcza, Telewizja Dolnośląska, policja i straż miejska. Jej celem jest zachęcanie mieszkańców Wrocławia do zgłaszania aktów wandalizmu w mieście. W trakcie jej trwania w mediach będą się ukazywały materiały naświetlające problem oraz zawierające konkretne porady dla osób, które nie chcą być obojętne wobec bazgrołów w mieście.

źródło: wroclaw.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj